Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Czy Brazylia wykorzysta szansę

Obrazek

Eksport wieprzowiny z Brazylii od stycznia do sierpnia 2020 r. wzrósł o 44,3% w wolumenie i o 54,5% w wartości w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Czy Brazylia skorzysta dzięki zablokowanemu eksportowi z Niemiec na rynki azjatyckie?

Paulina Janusz-Twardowska7 października 2020, 07:40
Najważniejszym powodem tak dynamicznego wzrostu jest wpływ afrykańskiego pomoru świń (ASF) na podaż świń w Chinach. Co więcej, ostatnie przypadki ASF w niemieckiej populacji dzików mogą jeszcze bardziej zwiększyć zyski z eksportu. W pierwszych 8 miesiącach 2020 r. Brazylia sprzedała 678 300 ton wieprzowiny, w porównaniu z 469 800 ton w tym analogicznym przedziale czasowym w 2019 r. Jednocześnie przychody z eksportu wyniosły 1,488 mld $, podczas gdy w roku ubiegłym było to 963,2 mln $.
Ricardo Santin, prezes Brazylijskiego Związku Producentów Białka Odzwierzęcego twierdzi, że pozytywny trend eksportowy jest wspierany przez wzrost krajowej produkcji wieprzowiny, utrzymujący podaż na brazylijskim rynku na stabilnym poziomie. – Oczekuje się, że korzystne perspektywy dla sektora utrzymają się w najbliższych miesiącach – mówił dla Pig Progress Santin. Jego zdaniem dobry kurs walut niweluje wzrost cen zbóż i pozwala stawić czoła konsekwencjom pandemii.

Klient numer jeden – Chiny

Głównym rynkiem eksportowym dla Brazylii pozostaje Azja, gdzie największym klientem są Chiny. Kraj Środka tylko w sierpniu sprowadził 50 700 t wieprzowiny, co oznacza wzrost o 168% rok do roku. Na drugim miejscu listy sprzedażowej znajduje Hongkong z 14 000 t i 48-proc. wzrostem. Rośnie również znaczenie Wietnamu. W porównaniu miesięcznym zajmuje on trzecią pozycję wśród importerów brazylijskiego mięsa wieprzowego z 9,5 tys. t w sierpniu. W poprzednim roku w tym samym okresie kraj ten zaimportował mniej niż 800 t.

ASF w Niemczech

Potwierdzenie przypadków ASF w Niemczech może spowodować zmianę na światowym rynku wieprzowiny. Kraj ten jest ważnym eksporterem tego produktu i został już zablokowany przez kilku importerów takich, jak Chiny, Japonia, Filipiny, Korea Południowa i Meksyk.
Ta sytuacja wcale jednak nie oznacza dla Brazylii natychmiastowych korzyści.
– Pierwszym czynnikiem limitującym sprzedaż do Chin jest liczba zakładów upoważnionych do wysyłki wieprzowiny do tego kraju. Obecnie pozwolenia eksportowe ma 16 firm, ale są one już bliskie swojej maksymalnej wydajności – wyjaśnia Santin. – Na zablokowaniu Niemiec szybciej zyskają takie kraje jak, USA i Hiszpania.
Kryzys wywołany ASF prawdopodobnie spowoduje wzrost cen, bo Niemcy wzrosną pokrywały prawie 15% chińskiej podaży wieprzowiny.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)