Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Dobrostan świń – kto za to zapłaci?

Większa powierzchnia w kojcach, lepsze warunki bytowania, ograniczenia zużycia antybiotyków – tego oczekują konsumenci. Ale czy są gotowi ponieść koszty związane z produkcją bliżej naturze – o oczekiwaniach społeczeństw i możliwościach rolników mówi prof. Roman Kołacz.

Paulina Janusz-Twardowska19 października 2020, 10:21

Zdaniem prof. Romana Kołacza zmiany w zakresie dobrostanu zwierząt są konieczne w Polsce.

– Konsumenci są zaniepokojeni dobrostanem zwierząt, ale różnie rozumieją to pojęcie. Najczęściej ich zdaniem dobrostan to życie zwierząt w naturalnych warunkach, dostęp do wybiegów, korzystanie z naturalnych pasz, niestosowanie antybiotyków i hormonów. Uważają, że produkty od zwierząt z hodowli mniej intensywnych lepiej smakują, są zdrowsze i bezpieczniejsze. Niestety, konsumenci nie zawsze są gotowi zapłacić więcej za mięso od takich szczęśliwych świń – tłumaczył podczas II Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie.

W Polsce powoli rodzi się program podwyższonego dobrostanu, który powiązany jest z dopłatami z budżetu państwa w 2 wariantach:

  • 301 zł/szt. do loch za zwiększoną powierzchnię o 20%, gdy nie są utrzymywane w systemie jarzmowym, a minimalna powierzchnia kojca porodowego to 4,2 m2;
  • 24 zł/szt. do tuczników, które pochodzą od loch objętych wnioskiem o przyznanie płatności dobrostanowej i mają zwiększoną powierzchnię o 20%. W 2020 r. o dotacje te wnioskowało 2500 rolników, z czego 350 chce skorzystać z dopłat do loch.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)