Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

"Domagamy się pomocy dla sektora"

Obrazek

 – Sytuacja producentów trzody chlewnej w Polsce jest dramatyczna – twierdzą rolnicy z Wielkopolski, którzy spotkali się w Koźminie Wielkopolskim, by zebrać w tej sprawie postulaty do ministra rolnictwa. 

Anna Kurek29 października 2018, 15:41

W Koźminie Wlkp. powstała Grupa Robocza w celu pomocy producentom trzody chlewnej, ustalenia postulatów i dotarcia z nimi do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnicy, producenci trzody chlewnej z Wielkopolski, producenci zrzeszeni w Krajowym Związku Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza, przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej domagają się podjęcia szybkich i zdecydowanych działań w zakresie interwencji na rynku wieprzowiny.

Zdaniem producentów świń powodem bardzo trudnej sytuacji rynkowej są ASF oraz skutki wynikające z jego obecności na terenie naszego kraju dla całej gospodarki  – drastyczny spadek cen żywca, ale również kwestia rosnącego zjawiska tuczu kontraktowego, który – jak twierdzą rolnicy – jest zagrożeniem dla rodzinnych gospodarstw rolnych produkujących trzodę chlewną.

Postulaty:

  • Domagamy się przyznania producentom trzody chlewnej pomocy finansowej w związku z brakiem opłacalności produkcji,
  • Domagamy się wstrzymania importu mięsa i trzody chlewnej z krajów objętych ograniczeniami w związku z wykryciem ASF,
  • Domagamy się wprowadzenia giełdowego mechanizmu ustalania cen trzody chlewnej, który to w rynkowy sposób wyznaczy cenę minimalną,
  • Domagamy się wyjaśnienia przez UOKIK możliwości zaistnienia zmowy cenowej zakładów skupujących trzodę chlewna,
  • Domagamy się podjęcia radykalnych i kompleksowych działań zmierzających do ochrony polskiej produkcji wieprzowiny.


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)