Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Dr Ryszard Kujawiak (Sano): Wiosna będzie nasza

- Dziś karty rozdają Chiny, które przez zwiększenie importu spowodowały globalny deficyt zarówno zbóż, jak i surowców białkowych. Pamiętajmy, że w Państwie Środka odbudowa pogłowia to dwieście milionów świń, stąd tak gwałtowny wzrost cen - mówi dr Ryszard Kujawiak z firmy Sano w rozmowie z redaktor Anna Kurek.

Anna Kurek28 lutego 2021, 11:56
- Po żniwach pszenica kosztowała niecałe 700 zł/t, dziś trudno ją kupić poniżej 1000 zł/t. I to wszystko w momencie, kiedy tuczniki kosztują zaledwie 3 zł/kg. Przecież rok temu żywiec kosztował nawet 6 zł/kg. Firmy paszowe zawierają kontrakty na surowce, w tym białkowe, ale nie są one długoterminowe i nie obejmują całości dostaw. Żadna firma nie jest w tej komfortowej sytuacji, że ma zagwarantowaną stałą niską cenę, np. śruty sojowej na rok. Wszyscy jesteśmy zmuszeni podnosić ceny. Producenci świń od zawsze funkcjonują od górki do dołka. Z tym że dziś te górki są coraz krótsze, a dołki coraz głębsze i dłuższe. Obserwujemy tendencję do rezygnacji z hodowli świń, szczególnie loch i prosiąt. Lukę tę po części zapełniają importowane warchlaki, bo staliśmy się największym w Europie importerem duńskich prosiąt. Duża liczba świń trafia na tucze kontraktowe, a ci klienci są zaopatrywani w paszę przez kontraktującego, czyli fizycznie są, a praktycznie ich nie ma rynku. Jest to dla nas sytuacja bardzo niekorzystna. Mam nadzieję, że kiedy ruszy branża HORECA, kiedy wystartuje sezon grillowy, ten niekorzystny układ cen się odwróci. Już wiosną zaobserwujemy wzrost zapotrzebowania na mięso i podwyżki cen tuczników - prognozuje ekspert Sano.

Więcej informacji o tym, jak branża paszowa radzi sobie w kryzysie znajdziesz w marcowym wydaniu „top agrar Polska”. Zapraszamy do lektury.Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)