Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Dziki tanie jak barszcz

Obrazek

– Nie opłaca się strzelać dzika – uważają myśliwi. Ich cena w skupach nie zachęca do polowań na te sprytne zwierzęta. 

Anna Kurek29 grudnia 2017, 06:00
Rolnicy chcą jak najszybszej redukcji dzików. Jednak okazuje się, że myśliwym nie opłaca się na nie polować.
– Nie pamiętam kiedy dziki były tak tanie! – mówi jeden z myśliwych. – Minęły czasy kiedy kilogram tuszki kosztował 6–7 zł. Później ceny spadły do 5 zł, teraz za kg dzika dostajemy  w skupie po 2–2,50 zł – dodaje.

Czy niskie ceny dzików puszczą myśliwych z torbami? 
Koła łowieckie mają nie lada kłopot z dzikami. Z jednej strony bardzo szybko urosła ich populacja i coraz większe są w związku z tym szkody łowieckie w uprawach, za które koła muszą zapłacić rolnikom. Wraz ze wzrostem pogłowia zwiększyły się plany odstrzału dzików, ale jednocześnie spadła ich cena w skupie. To powoduje problemy finansowe kół. Niskie ceny w połączeniu z coraz większymi wypłatami z tytułu szkód łowieckich zdecydowanie uszczupliły finanse kół. Niektóre z nich  skarżą się, że w tej sytuacji grozi im bankructwo

Myśliwi twierdzą, że nie jest łatwo upolować dzika. To bardzo sprytne zwierzę, które nie daje się zaskoczyć. Trzeba zatem poświęcić dużo czasu by go odstrzelić. Potem pojawia się problem z opłacalnym zbyciem, a na końcu zaskakuje cena mięsa z dzika w sprzedaży detalicznej, która jest wielokrotnie wyższa.

– Między cenami w skupie, a w sklepie istnieje przepaść. Na rynku jest zbyt wielu pośredników – twierdzą myśliwi.  – Konieczna jest redukcja cen dziczyzny w detalu. 

Może nadszedł już czas, aby w dobie konieczności redukcji pogłowia dzików w związku nie tylko ze szkodami przez nie wyrządzanymi na polach, ale przede wszystkim z ASF zorganizować ogólnokrajową akcję promocji mięsa z dzika? To bardzo zdrowe, wartościowe mięso i warto je jeść. Jednak, aby poprawić sytuację na rynku musi być w cenie dostępnej dla przeciętnego Kowalskiego, który rocznie spożywa go jedynie niecałe 10 deko. Powód? Brak dostępności ze względu na zbyt małą liczbę punktów sprzedaży dziczyzny oraz zbyt wysokie ceny.  akuPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)