StoryEditor

Europejskie ceny tuczników stabilne

Sytuacja na rynku chińskim dotycząca wieprzowiny, w bardzo dużym stopniu oddziałuje na ceny tucznika w Unii Europejskiej. W większości państw ceny są stabilne i nadal dość wysokie. 
28.10.2019., 10:10h
Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej w większości europejskich państw ceny tuczników nadal utrzymują się na wysokim i stabilnym poziomie. 

– Coraz silniejszy popyt na wieprzowinę ze strony Chin stworzył nietypową sytuację cenową. W wielu krajach cena tuczników pozostała na niezmienionym poziomie, choć okres jesienny przyzwyczaił nas do spadkowych notowań. Według notowań ISN w Holandii cena pozostaje na tym samym poziomie od 10 tygodni. W Niemczech i Austrii ruchów cenowych nie notowano od 8 tygodni – czytamy w komunikacie. W Danii ceny rosną (2,7 centów/kg wbc), gdyż pojawiło się większe niż dotychczas zapotrzebowanie eksportowe. Jedynie we Francji i Hiszpanii ceny lekko spadły, około 0,6 centów.

Jak informuje KZP-PTCh na rynku niemieckim również sytuacja jest stabilna (1,85 euro/kg wbc). Tuczników jest nieco więcej, ale nie ma problemów z ich zagospodarowaniem. Według eksperta w związku ze zbliżającym się świętem, mogą pojawić się lekkie wahania cen. 

Tymczasem w Chinach, w ostatnich tygodniach ceny wieprzowiny uzyskiwały rekordowe poziomy, obecnie wzrost został zahamowany. W ostatnich dniach odbywały się negocjacje handlowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami, które miały doprowadzić do znacznego obniżenia ceł na wieprzowinę, co wpłynie na zwiększenie dostaw na tamtejszy rynek.

Dla wielu europejskich państw, które eksportują wieprzowinę do Chin, może to być cios, gdyż amerykańska wieprzowina jest tańsza i istnieje ryzyko wyparcia z rynku, droższego, europejskiego towaru. Miejmy jednak nadzieję, że europejska wieprzowina wybroni się jakością... 

oprac. dkol na podst. kzp-ptch.pl
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 05:30