Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Europejskie ceny tuczników stabilne

Obrazek

Sytuacja na rynku chińskim dotycząca wieprzowiny, w bardzo dużym stopniu oddziałuje na ceny tucznika w Unii Europejskiej. W większości państw ceny są stabilne i nadal dość wysokie. 

Dorota Kolasińska28 października 2019, 10:04
Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej w większości europejskich państw ceny tuczników nadal utrzymują się na wysokim i stabilnym poziomie. 

– Coraz silniejszy popyt na wieprzowinę ze strony Chin stworzył nietypową sytuację cenową. W wielu krajach cena tuczników pozostała na niezmienionym poziomie, choć okres jesienny przyzwyczaił nas do spadkowych notowań. Według notowań ISN w Holandii cena pozostaje na tym samym poziomie od 10 tygodni. W Niemczech i Austrii ruchów cenowych nie notowano od 8 tygodni – czytamy w komunikacie. W Danii ceny rosną (2,7 centów/kg wbc), gdyż pojawiło się większe niż dotychczas zapotrzebowanie eksportowe. Jedynie we Francji i Hiszpanii ceny lekko spadły, około 0,6 centów.

Jak informuje KZP-PTCh na rynku niemieckim również sytuacja jest stabilna (1,85 euro/kg wbc). Tuczników jest nieco więcej, ale nie ma problemów z ich zagospodarowaniem. Według eksperta w związku ze zbliżającym się świętem, mogą pojawić się lekkie wahania cen. 

Tymczasem w Chinach, w ostatnich tygodniach ceny wieprzowiny uzyskiwały rekordowe poziomy, obecnie wzrost został zahamowany. W ostatnich dniach odbywały się negocjacje handlowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami, które miały doprowadzić do znacznego obniżenia ceł na wieprzowinę, co wpłynie na zwiększenie dostaw na tamtejszy rynek.

Dla wielu europejskich państw, które eksportują wieprzowinę do Chin, może to być cios, gdyż amerykańska wieprzowina jest tańsza i istnieje ryzyko wyparcia z rynku, droższego, europejskiego towaru. Miejmy jednak nadzieję, że europejska wieprzowina wybroni się jakością... 

oprac. dkol na podst. kzp-ptch.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)