Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Grupy RAZEM otwierają mieszalnię pasz

Obrazek

Mieszalnia pasz, magazyn i suszarnia to największa inwestycja rolników zrzeszonych w grupach RAZEM z wielkopolskiego Czempinia.

Paulina Janusz-Twardowska7 grudnia 2014, 10:30

Dla ponad 100 członków trzech producenckich grup trzodowych i bydlęcych skupionych pod wspólnym szyldem RAZEM tegoroczne mikołajki przyniosły olbrzymi prezent: otwarcie nowego kompleksu budynków produkcyjno-biurowych. Wspólna inwestycja obejmuje profesjonalną mieszalnię pasz o wydajności 5 t/godz., magazyny o ładowności 500 t oraz suszarnię do kukurydzy i zbóż.

- W naszej mieszalni będziemy przygotowywać mieszanki uzupełniające i pełnoporcjowe zarówno dla członków naszych grup, jak i klientów zewnętrznych – zapowiedział Marek Marciniak, szef grupy RAZEM. – Już teraz mamy w ofercie 18 produktów sprawdzonych w gospodarstwach członków naszych grup – dodaje Robert Paździor odpowiedzialny za handel paszami w grupach. 

Mieszalnia wyposażona jest w laboratorium do badania zbóż, komponentów oraz możliwością określania podstawowych parametrów jakościowych. Daje ona możliwość skomponowania mieszanek z powierzonego zboża pod konkretne zamówienie. – Jesteśmy w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania na pasze wśród naszych członków. Już teraz 80% z nich deklaruje współpracę z naszą mieszalnią – mówi Paździor.

Nowoczesny kompleks należący do rolników powstał dzięki pieniądzom z dopłat do obrotu dla grup, wsparciu dla mikroprzedsiębiorstw i dotacji w ramach różnicowania działalności rolniczej. Nie obyło się też bez kredytu. Członkowie RAZEM są jednak przekonani, że inwestycja zacznie szybko zarabiać. Ich zdaniem własna wytwórnia pozwoli uniezależnić się od zewnętrznych producentów pasz, zmniejszyć koszty produkcji zwierząt, a może w przyszłości nawet przynieść dodatkowe pieniądze. W obecnej, dramatycznej sytuacji na rynku wieprzowiny jest to dla nich bardzo ważne. Przyznają też, że członkostwo w grupie pozwala im sprzedawać świnie drożej niż na wolnym rynku, szczególnie w czasach kryzysu. Za ostatnio sprzedane tuczniki dostali po 4,4 zł/kg żywca.

Grupa RAZEM działa już od prawie 15 lat. W 2000 roku zarejestrowano „Czempińskie Stowarzyszenie Producentów Żywca”, a cztery lata później sąd rejestruje Zrzeszenie Producentów Trzody Chlewnej „RAZEM”. W maju 2004 r. rolnicy zaczynają wspólne zakupy środków do produkcji oraz zorganizowaną sprzedaż tuczników. Dziś poza świniami odstawia również bydło mięsne.  pj

 1 z 4
Nowa mieszalnia grup RAZEM

Nowa mieszalnia grup RAZEM

2 z 4
Nowa mieszalnia grup RAZEM

Nowa mieszalnia grup RAZEM

3 z 4
Nowa mieszalnia grup RAZEM

Nowa mieszalnia grup RAZEM

4 z 4
Nowa mieszalnia grup RAZEM

Nowa mieszalnia grup RAZEM

Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)