Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Handel wieprzowiną: czy Ameryka Północna wykorzysta zadyszkę Niemiec?

Obrazek

Wystąpienie ASF na terenie Niemiec uciął eksport wieprzowiny do krajów trzecich w tym Chin. Czy skorzystają na tym USA i Kanada?

Paulina Janusz-Twardowska29 września 2020, 12:10
Wartość niemieckiego eksportu wieprzowiny do Chin w ostatnich latach wynosiła około 1 mld euro/rok, a wolumeny podwoiły się w pierwszych miesiącach tego roku. Wieprzowina zza naszej zachodniej granicy stanowiła 14% chińskiego importu.

USA szykują się do ekspansji

Luka powstała na chińskim rynku z powodu blokady importu z Niemiec otwiera szerzej drzwi dla amerykańskiego mięsa. USA już eksportują wieprzowinę do 100 krajów. W zeszłym roku za granicę sprzedały 1,77 mln t wieprzowiny o wartości 4,6 mld dolarów, z czego eksport do Kraju Środka osiągnął wartość 1,5 mld i stanowił 36% handlu.
Justin Sherrard, analityk z Rabobank, przypuszcza, że chiński import wieprzowiny z Niemiec zostanie zastąpiony importem z USA, Kanady, Hiszpanii i Brazylii. Z kolei Joe Schuele z Amerykańskiej Federacji Eksportu Mięsa (USMEF) dodaje, że Stany Zjednoczone powinny być dobrze przygotowane do sprzedaży większej ilości wieprzowiny w ciągu ostatnich 4 miesięcy tego roku, czy to do Chin, czy na inne rynki.
– Amerykańscy producenci wieprzowiny historycznie eksportują około 25% całkowitej produkcji w USA, a wiele z tego, co eksportujemy, to elementy, które niechętnie spożywane w naszym kraju – podkreśla Rachel Gantz, dyrektor ds. Komunikacji w Krajowej Radzie Producentów Wieprzowiny (NPPC). – Rynek amerykański jest stosunkowo dojrzałym rynkiem konsumpcji wieprzowiny, a wiele z naszych możliwości rozwoju dotyczy krajów zamorskich, w tym krajów rozwijających się, które chcą dodać do swojej diety bardziej wartościowe białko.
NPPC ma zamiar negocjować umowy handlowe, by zwiększyć możliwości sprzedaży wieprzowiny. Rynki w Wietnamie, Filipinach, Tajlandii, Brazylii, Ekwadorze, Indonezji, Jamajce i RPA są obecnie całkowicie zamknięte lub tylko w minimalnym stopniu otwarte na mięso z USA.

Kanada nie skorzysta

Z kolei Kanada ma ograniczone możliwości zwiększenia eksportu. – Nie widzimy już możliwości wzrostu naszej sprzedaży zagranicznej, ponieważ eksportujemy wszystko, co możemy w tej chwili – wyjaśnił Gary Stordy, dyrektor w Kanadyjskiej Radzie Mięsa Wieprzowego. –  Nasza branża nie zwiększa liczby hodowanych zwierząt i nic nie wskazuje na to, aby producenci planowali zwiększyć produkcję.
Ostatni raport Statistics Canada wyjaśnia, że po zatrzymaniu kanadyjskiego eksportu do Chin w 2019 r. sprzedaż wieprzowiny na pozostałe rynki wzrósł o ponad o 100%. Wzrosły zamówienia m.in. z Japonii, Meksyku, USA, Australii i Kuby. Obecnie eksport do Chin (po otwarciu granic) jest o 44% wyższy niż w zeszłym roku. Jednak został ostatnio utrudniony, ponieważ firma Maple Leaf Foods (która wraz z Olymelem przetwarza większość kanadyjskiej wieprzowiny) dobrowolnie zawiesiła sprzedaż mięsa do tego Kraju Środka w połowie sierpnia po tym, jak kilkudziesięciu pracowników jednego z jego zakładów uzyskało wynik pozytywny na Covid-19.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)