Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Hiszpania pozostaje głównym dostawcą wieprzowiny do Chin

Obrazek

Pomimo niedawnego załamania się importu do Chin, Hiszpania zdołała umocnić swoją pozycję głównego dostawcy wieprzowiny do tego kraju. Ile mięsa udało im się wyeksportować? 

Dominika Mulak3 listopada 2021, 15:13
W ostatnich miesiącach import wieprzowiny do Chin znacznie się zmniejszył ze względu na większą podaż krajową. Jak poinformowała Duńska Federacja Rolnictwa i Żywności (L&F) na podstawie danych Beijing Trade Statistics, import wieprzowiny, w tym produktów ubocznych, w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku zmniejszył się o około 252 tys. ton (6%) do 3,93 mln ton w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Około 77% importu stanowiły produkty świeże i mrożone, których ilość spadła o 6% do 3,02 mln ton. Równie duży spadek odnotowano w przypadku podrobów - o 6,1% do 907,4 tys. ton.

Hiszpanie umacniają swoją pozycję


Pomimo niedawnego załamania się importu wieprzowiny do Chin, który we wrześniu wyniósł tylko 310 tys. ton tego mięsa, Hiszpania była w stanie umocnić swoją pozycję czołowego dostawcy dzięki wysokiemu eksportowi na początku 2021 roku. W porównaniu z okresem od stycznia do września 2020 roku Iberyjczycy zwiększyli eksport wieprzowiny do Państwa Środka o 53,4% do prawie 945 tys. ton. Razem z produktami ubocznymi sprzedano tam łącznie 1,16 mln ton, czyli prawie o połowę więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. 

Daleko za nimi uplasowała się konkurencja z USA z wynikiem 601 tys. ton. Amerykanie eksportowali o jedną piątą mniej mięsa wieprzowego niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Chociaż udało im się zwiększyć dostawy produktów ubocznych do Chin o 30% do 243 tys. ton, to w przypadku produktów świeżych i mrożonych odnotowano spadek o prawie 223 tys. ton (38,3%) do 358,1 tys. ton.

Wyższy eksport również w innych krajach UE


Poza Hiszpanią również wiele innych krajów UE było zadowolonych z wyższego wolumenu eksportu do Chin. Były to m.in. Holandia, Dania i Francja. Jednak w ostatnich miesiącach ich eksport do Chin również gwałtownie spadł, częściowo dlatego, że ubojniom w Hiszpanii lub Francji zakazano przywozu do Republiki Ludowej z powodu domniemanych naruszeń higieny lub przepisów weterynaryjnych. Niemcy są całkowicie wyłączone z gry z powodu afrykańskiego pomoru świń. W ubiegłym roku w pierwszych trzech kwartałach wyeksportowano do Chin 563,4 tys. ton niemieckiej wieprzowiny, podczas gdy do 2021 roku już praktycznie nic.

Źródło: AgEPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)