Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Hodowla: Syndrom drugiego miotu – fakty i mity

Obrazek

Loszki pierwiastki to grupa zwierząt stwarzających najwięcej problemów w większości stad świń. Często jesteśmy przekonani, że niższe wyniki produkcyjne w tej grupie zwierząt są zjawiskiem normalnym, ale to nieprawda.

Anna Kurek26 grudnia 2016, 06:00

Wymagania produkcyjne dla dzisiejszych loch są bardzo wysokie, gdyż oczekuje się, że powinny być użytkowane w stadzie przez średnio 5 miotów, a przeciętna liczba prosiąt odchowanych w roku osiągnie ponad 29. Jedynie loszki o wysokiej wartości genetycznej, dobrze odchowane i przygotowane do rozrodu mogą sprostać obecnym oczekiwaniom. Przypomnijmy, że około 35–40% stada stanowią zwierzęta w 1 i 2 cyklu, dlatego już na tym etapie musimy uzyskać powyżej 29 prosiąt. 

Przygotowanie loszek do pierwszego krycia i ciąży jest priorytetem, a o poprawności tego procesu świadczą włąsnie wyniki reprodukcyjne uzyskiwane w pierwszym i drugim cyklu. W tej grupie technologicznej wystepuje najwieksze ryzyko wystąpienia przedłużonego okresu między odsadzeniem po pierwszej laktacji, a rują.

Przyczyn niepowodzeń może być wiele. Ważnym elementem ograniczającym wystąpienie syndromu drugiego miotu jest wprowadzenie loszki do rozrodu wtedy, gdy osiągnie ona dojrzałość rozpłodową, którą warunkuje wiek, masa ciała i uzyskanie odpowiedniej rezerwy tłuszczowej.  

Zbyt wczesne krycie loszek przyspiesza urodzenie pierwszego miotu, ale może być niekorzystne ze względów produkcyjnych. Ciąża, a później laktacja wyczerpuje organizm młodych zwierząt, u których procesy kataboliczne mają bardziej drastyczny przebieg co prowadzi do obniżenia płodności i urodzenia mało licznego drugiego miotu. Z drugiej strony opóźnienie terminu pierwszego krycia zwiększa koszty utrzymania i może powodować problemy z zapłodnieniem. Najbardziej optymalnym terminem pierwszego krycia jest 240–270 dzień życia loszek przy masie ciała około 135–150 kg. Z wyżej wymienionych parametrów ważniejsze będzie uzyskanie odpowiedniej masy ciała. Loszki powinny być wcześniej stymulowane knurem i kryte w drugiej lub trzeciej rui.   dr Grażyna Kusior

 

Więcej o tym jak nie dopuścić do tzw. syndromu drugiego miotu przeczytcie Państwo już w styczniowym wydaniu "top świnie" w rubryce: zootechnik radzi.   Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)