Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Jacek Jagiełłowicz, prezes spółki Agro Gobarto: jak funkcjonuje chlewnia w Zalesiu?

Obrazek

Od kilku miesięcy jest już pełna obsada ponad 6 tysięcy loch hodowli zarodowej trzody chlewnej Gobarto, położonej niedaleko Namysłowa na Opolszczyźnie. Rozmawiamy z Jackiem Jagiełłowiczem, jak funkcjonuje chlewnia.

 
13 września 2021, 15:17

Inwestycja w Zalesiu pozwala rozwijać firmie własną hodowlę trzody chlewnej, a tym samym współpracę z rolnikami z programu Gobarto 500, do których trafiają zwierzęta. 

Warta prawie 100 mln zł inwestycja ogrzewana jest wyłączenie za pomocą zielonej energii, ponieważ obiekty hodowlane zostały połączone z biogazownią. To do niej trafia gnojowica, z której następnie powstaje metan. Zasila on silniki kogeneracyjne wytwarzające energię elektryczną i cieplną.

W Zalesiu wykorzystywane są wyłącznie wodne instalacje grzewcze. Wszystkie obiekty inwentarskie zostały wyposażone w system wentylacji mechanicznej, opartej na sterowanych czujnikami temperatur wlotach powietrza i kominach wentylacyjnych z regulowanymi elektronicznie przepustnicami. Umożliwiają one płynną regulację przepływu powietrza przez komin.

Największą innowacją technologiczną jest indywidualny system żywienia loch – tzw. Easy Slider. Jego zastosowanie jest możliwe dzięki wyposażeniu wszystkich loch w specjalne chipy. 

 

Autor: dr Mariusz Drożdż

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)