Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Jak dobre są prosięta z importu?

Obrazek

Tuczysz prosięta z importu? Chcesz wiedzieć, jak inni producenci oceniają zagraniczne warchlaki? Które są lepsze – duńskie czy holenderskie?

Paulina Janusz-Twardowska23 czerwca 2020, 13:00
Polscy producenci tuczników importują ponad 7 mln prosiąt na rok Niemcy – ponad 11 milionów rocznie. Ale jak dobra jest ich jakość? Rolnicy zza naszej zachodniej granicy ocenili prosięta z Holandii i Danii w ankiecie przygotowanej przez niemiecki magazyn branżowy SUS. Ponad 100 respondentów oceniło zwierzęta w kilku kategoriach min. zdrowie, jednorodność partii sprzedażowych, szczepienia, wydajność zwierząt, dostarczana dokumentacja i informacje o zwierzętach oraz reklamacje.

Raczej zdrowe i jednorodne partie

Jeśli chodzi o zdrowie, importowane prosięta często mają się dobrze. Niezależnie od pochodzenia 3/4 ankietowanych oceniło zdrowie prosiąt jako bardzo dobre lub dobre. Tylko około 1/4 odpowiedzi wskazuje, że zdrowie jest niewystarczające. Duńskie prosięta w tej kategorii wydają się być trochę lepsze niż holenderskie.

Oba źródła otrzymały również dobre oceny za jednorodność grup sprzedawanych do tuczu. Około 2/3 respondentów oceniło grupy dostarczanych zwierząt jako bardzo lub głównie jednorodne. Tylko 1/3 krytykuje częste wahania masy warchlaków w ramach sprzedawanej partii. Ogólnie rzecz biorąc, grupy duńskich prosiąt są uznane za bardziej ujednolicone pod względem masy ciała.


Brak szczepień


Pomimo dość wysokiej oceny statusu zdrowotnego importowanych prosiąt, respondenci mocno skrytykowali stosowane przez Duńczyków i Holendrów programy szczepień. Tylko 1/3 ankietowanych oceniło szczepienia jako zakończone. W około 40% odpowiedzi pojawiły się wątpliwości co do tego, czy uzgodnione szczepienia zostały faktycznie wykonane. Ponad 20% uczestników zgłasza częste problemy z brakującymi szczepieniami.

Ankieta wykazała wyraźne różnice między prosiętami holenderskimi i duńskimi pod względem wydajności tucznej i rzeźnej. Prosięta z Danii są zauważalnie lepsze. 49% uczestników badania oceniło wydajność duńskich prosiąt jako bardzo wysoką.
Tą najwyższą ocenę przyznało holenderskim świniom tylko 30% ankietowanych, przy czym aż 28% respondentów skarżyło się na nieodpowiednie wyniki tuczu i mięsności tych zwierząt.

Cena odpowiada jakości

Tym niemniej prosięta z Holandii osiągnęły dość dobre wyniki pod względem stosunku ceny do wydajności. Prawie 27% badanych wskazuje, że cena zakupu tych prosiąt była adekwatna do ich jakości. W przypadku warchlaków duńskich zadowolonych było 18% klientów. W ponad 31% odpowiedzi cena prosiąt duńskich jest opisywana jako zdecydowanie zbyt wysoka. Ponadto respondenci wskazywali, że dokumentacja prosiąt z Danii oraz informacje na ich temat nie są wystarczająco dostępne. Niecałe 12% nabywców duńskich prosiąt odpowiedziało, że otrzymało wszystkie informacje o zwierzętach na czas. Zadowolenie z towarzyszących danych jest znacznie wyższe w przypadku prosiąt holenderskich i wyniosło 28%.


Problem z reklamacją

Ankieta pokazuje, że istnieje duża potrzeba poprawy procesu reklamacji – niezależnie od pochodzenia dwie trzecie uczestników jest częściowo lub całkiem niezadowolonych z tego w jaki sposób zostały rozpatrzone ich skargi. Reklamacje gorzej przebiegają w Holandii – prawie 40% ankietowanych jest często niezadowolonych ze sposobu rozpatrywania ich skarg u holenderskich kontrachentów.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)