Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Kiedy wzrosną ceny świń? Odpowiada szef niemieckiej giełdy VEZG.

Albert Hortmann–Scholten – szef giełdy VEZG i prelegent na nadchodzącym FORUM: ŚWINIE wyjaśnia, skąd wzięły się ostatnie obniżki w skupach i kiedy możemy spodziewać się lepszej sytuacji na rynku trzody chlewnej.

19 czerwca 2021, 13:05
  Paulina Janusz-Twardowska: Nie niemieckim rynku ceny świń nieoczekiwanie spadły, niestety w Polsce stawki podążyły za niemieckimi. Skąd to załamanie na rynku?

Albert Hortmann–Scholten: Popyt ze strony niemieckich rzeźni jest na tyle duży, że tuczniki schodzą regularnie z rynku. Niemniej jednak ubojnie, szczególnie te nastawione na eksport, próbują obniżyć ceny. Jako przyczynę wymieniają przede wszystkim niezadowalającą sprzedaż wieprzowiny. Handlarze mięsem zgłaszają, że na rynku pojawia się tańszy surowiec z innych krajów europejskich, zwłaszcza z Hiszpanii.

 

Paulina Janusz-Twardowska: Jeszcze niedawno Hiszpanie robili złote interesu na eksporcie do Chin...

Albert Hortmann–Scholten: Tak, ale obecnie sprzedają mniej do Kraju Środka niż jeszcze kilka miesięcy temu – wiele azjatyckich kontraktów wygasa i nie zawsze są przedłużane lub ceny oferowane producentom są znacznie niższe niż wcześniej. Pomimo, że podaż tuczników w całych Chinach jest niewystarczające, ceny spadają i stąd presja na rynku. Paradoksalnie to efekt rozprzestrzeniania się kolejnej fali ASF w tym kraju. Niektóre fermy w panice wyprzedają tuczniki, nawet te które nie osiągnęły właściwej masy ubojowej. Zatem regionalnie ceny są coraz niższe. Podobny trend obserwujemy w innych krajach azjatyckich. To powoduje konsekwencje dla niektórych europejskich państw eksportujących, takich jak Francja, Dania czy Holandia i w zasadzie przekłada się na sytuację w całej Europie.

 

Paulina Janusz-Twardowska: Czego możemy się podziewać w najbliższych tygodniach na rynku niemieckim?

Albert Hortmann–Scholten: W kolejnych tygodniach w Niemczech oczekujemy niewiele większej podaży tuczników niż ostatnio, która powinna spotkać się z odpowiednim i stałym popytem. Letnia pogoda i dalsze łagodzenie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa prawdopodobnie dadzą pozytywne impulsy na rynku.

 

Paulina Janusz-Twardowska: Zatem kiedy ceny świń w Niemczech wzrosną?

Albert Hortmann–Scholten: Jestem optymistą i myślę, że na rynku na dobre poprawi się w sierpniu. Chińskie fermy wyprzedają się z tuczników, część poddawana jest utylizacji z powodu ASF. Za 8 tygodni zabraknie surowca na tamtejszym rynku, na czym skorzysta ponownie Hiszpania, Dania, Francja i inne kraje europejskie, które mają podpisane kontrakty eksportowe z Chinami.

Poza tym w Niemczech podaż tuczników będzie mniejsza. Już teraz tygodniowo na rynek kierowanych jest o około 70 do 80 tys. mniej tuczników niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W kolejnych miesiącach może być ich jeszcze mniej. Według najnowszych prognoz w tym roku w Niemczech na haki trafi około 50 milionów tusz – 6% mniej niż w 2020 r. Ma to związek z wysokimi cenami surowców paszowych. Wiele z gospodarstw nastawionych na tucz otwarty zawiesiło produkcję świń – nie chcą kupować drogich mieszanek, a jeśli posiadają własne pola, wolą sprzedać zboża.

 

Paulina Janusz-Twardowska:  A jak postępują negocjacje niemiecko-chińskie ws. regionalizacji?

Albert Hortmann–Scholten: Niestety we wschodniej części Niemiec stwierdzamy coraz więcej przypadków ASF u dzików. To nie jest dobry sygnał dla Chin i utrudnia rozmowy o otwarciu granic dla wieprzowiny z pozostałych regionów kraju. Poza tym Kraj Środka nie cierpią teraz na braki wieprzowiny, co czyni ich pozycję silniejszą.

 

Więcej na temat sytuacji na światowym, europejskim oraz polskim rynku wieprzowiny dowiecie się podczas debaty pt. Jak w ostatnim roku zmienił się światowy i europejski rynek świń – nowe wyzwania dla branży i prognozy na przyszłe lata, którą redakcja top agrar Polska organizuje podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie już 25 czerwca 2021 roku. 

Poza
Albertem Hortmannem–Scholtenem udział w niej wezmą przedstawiciele producentów świń – członkowie Związku PolPig oraz grup producentów rolnych, branży mięsnej – reprezentanci Animex Foods oraz Good Valley, a także znawcy rynku, którzy naświetlą nam zmiany zachodzące w ostatnich miesiącach na europejskim i polskim rynku trzody chlewnej.

Wszyscy uczestnicy Forum, zarówno będący na konferencji osobiście, jak i on-line będą mogli zadać pytania naszym gościom.

 

By wziąć udział 25 czerwca 2021 r. w Forum należy zarejestrować się przez formularz zgłoszeniowy.

 Nie czekaj! Zapisz się już dziś – liczba miejsc ograniczona!

 

PROGRAM III FORUM ROLNIKÓW I AGROBIZNESU: ŚWINIE

 

Nowe wyzwania w organizacji produkcji świń

 

Zarządzanie produkcją trzody chlewnej w nowych realiach – wprowadzenie redakcji oraz wypowiedzi praktyków

ASF w Polsce – bieżąca sytuacji epizootyczna i perspektywy na uwalnianie regionów ze stref – dr Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii
Kto będzie mógł się rozwijać w Polsce – czy nowe przepisy zablokują inwestycje w produkcję trzody chlewnej? – Piotr Włodawiec, Kancelaria Prokurent
Topowe wyniki produkcyjne w wysokoplennych stadach dzięki precyzyjnemu żywieniu oraz wykorzystaniu najnowszych technologii.

Jak odsadzać prosięta po 2023 roku, czyli odchów prosiąt bez tlenku cynku

– prof. dr hab. Anna Czech, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Możliwości ograniczenia negatywnego wpływu gorzkiego smaku na pobranie paszy i wyniki produkcyjne trzody chlewnej – dr Marcin Kamiński, Lucta Polska
Niehormonalne metody zarządzania okresem poodsadzeniowym u loch – dr Wojciech Korczyński, Vetoquinol


Zdrowe stada utrzymywane w warunkach dobrostanu

Bezjarzmowe utrzymanie loch i kastracja prosiąt w znieczuleniu – czy czeka nas rewolucja w podejściu do produkcji świń? – prof. dr hab. Roman Kołacz, Instytut Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Jak nowe technologie wspomagają walkę ze zmiennym wirusem PCV2? – dr Agnieszka Mańka, Zoetis Polska
Właściwie przeprowadzone zasiedlenie chlewni i szybka ocena stanu zdrowotnego świń postawą opłacalnego tuczu – prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR

DYSKUSJA RYNKOWA: Jak w ostatnim roku zmienił się światowy i europejski rynek świń – nowe wyzwania dla branży i prognozy na przyszłe lata.

Nie czekaj! Zapisz się już dziś – liczba miejsc ograniczona!Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)