Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

To koniec wzrostu pogłowia świń w Chinach?

Obrazek

Wygląda na to, że trwający od kilku miesięcy wzrost pogłowia loch w Chinach uległ stagnacji. Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa w Pekinie obwinia za ten stan rzeczy niższe ceny trzody chlewnej.

Dominika Mulak25 sierpnia 2021, 15:07
W ciągu ostatnich 21 miesięcy rolnicy w Chinach systematycznie zwiększali liczbę loch. Rozwój ten został jednak zahamowany pod koniec lipca. Jak poinformowało w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwa w Pekinie, pogłowie loch w całym kraju zmniejszyło się o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Rzecznik ministerstwa winą za ten stan rzeczy obarczył znaczny spadek cen trzody chlewnej. Z drugiej strony, całkowite pogłowie świń wzrosło o 0,8% w porównaniu z czerwcem i było o około 31% wyższe od porównywalnego poziomu z poprzedniego roku. Ministerstwo Rolnictwa nie podało dokładnych danych o populacji.

Z ostatnich doniesień wynika, że pod koniec czerwca 2021 roku w Chinach było łącznie 45,64 mln loch, co oznacza wzrost o 9,34 mln sztuk, czyli o 25,7% w porównaniu z sytuacją sprzed 12 miesięcy. Całkowite pogłowie trzody chlewnej w Chińskiej Republice Ludowej wzrosło w ciągu roku o 99,2 mln sztuk, czyli o 29,2 %, do 439,11 mln sztuk.

- Oznacza to, że liczebność stada ponownie wzrosła do poziomu z końca 2017 roku, czyli ostatniego roku przed wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń - podaje ministerstwo.


Presja na ceny


Według pekińskiego departamentu rolnictwa podaż żywca ponownie znacznie wzrosła w wyniku powiększenia stada, co doprowadziło do silnej presji na ceny producentów. Średnia krajowa cena za świnie rzeźne wynosiła około 15 CNY (1,97 €) za kg żywej wagi w ostatni wtorek, w porównaniu do 36,66 CNY (4,81 €) na początku roku. W tym okresie ceny prosiąt spadły nawet o około 70%. Rząd w Pekinie wprowadził instrumenty rynkowe, takie jak gromadzenie zapasów, aby wesprzeć ceny. Ponadto import wieprzowiny został znacznie ograniczony.

Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa w Pekinie, wielu producentów ponosi obecnie straty z powodu stosunkowo wysokich kosztów paszy. W ten sposób przyspieszyli oni usuwanie loch o słabej wydajności i zoptymalizowali strukturę stada. 

Źródło: AgE


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)