Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Kontrole bioasekuracyjne na finiszu

Obrazek

Kończą się powoli kontrole bioasekuracyjne wszystkich gospodarstw rolnych, które utrzymują świnie. Inspekcja Weterynaryjna przynajmniej raz odwiedziła już ponad 92% ferm. Tylko w tym półroczu w ramach walki z afrykańskim pomorem świń skontrolowano prawie 50 tys. z nich. W stosunku do części gospodarstw wydano zakaz hodowli świń.

wk2 września 2020, 16:04
Po wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń Inspekcja Weterynaryjna zdecydowała się na skontrolowanie wszystkich gospodarstw rolnych utrzymujących trzodę chlewną. Inspektorzy mieli za zadanie sprawdzenie stanu zabezpieczeń ferm pod kątem bioasekuracji oraz zobowiązać rolników do usunięcia wszelkich błędów. Z ostatnich danych MRiRW wynika, że cała akcja ma się ku końcowi.  

W 2019 r. ograny Inspekcji Weterynaryjnej skontrolowały bioasekurację w 96 285 gospodarstwach. W odniesieniu do 14 302 gospodarstw powiatowi lekarze weterynarii wydali decyzje administracyjne dotyczące usunięcia uchybień. W tych gospodarstwach Inspekcja Weterynaryjna pojawiła się po raz drugi, aby sprawdzić czy zalecenia zostały przez rolników wykonane. W przypadku 2 255 gospodarstw, w związku ze stwierdzonymi uchybieniami, wydane zostały decyzje administracyjne o zakazie utrzymywania świń w tych gospodarstwach.

Z kolei w pierwszym półroczu 2020 r. skontrolowano pod kątem przestrzegania zasad bioasekuracji 48 250 gospodarstw. A w odniesieniu do 7 514 gospodarstw powiatowi lekarze weterynarii wydali decyzje administracyjne w przedmiocie usunięcia uchybień. W przypadku 274 gospodarstw wydane zostały decyzje administracyjne z zakazem utrzymywania świń w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami.

Na terytorium całego kraju do kontroli pozostało jeszcze ok. 7,5% gospodarstw, w których aktualnie utrzymywane są świnie. Pozostałe gospodarstwa zostały skontrolowane przynajmniej raz.

Resort rolnictwa poinformował także, że w ramach odstrzałów sanitarnych nakazywanych z inicjatywy organów Inspekcji Weterynaryjnej od 31 marca do 10 sierpnia pozyskano łącznie 54 842 dziki. wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)