Reklama zniknie za 11 sekund

Kwarantanna pracowników ferm

Obrazek
Wielu rolników zastanawia się nad tym, co stanie się w sytuacji, gdy jeden z pracowników lub sam rolnik zachorują, lub powiatowy inspektor sanitarny zarządzi kwarantannę wszystkich pracowników w danym gospodarstwie. Co stanie się wówczas ze zwierzętami? 
Dorota Kolasińska12 marca 2020, 11:27
Zachorowań na koronawirusa z dnia na dzień jest coraz więcej i pojawia się także coraz więcej pytań rolników dotyczących postępowania w gospodarstwach. Pracy tej nie można wykonywać zdalnie, ktoś przy zwierzętach zawsze musi być. Co stanie się z gospodarstwem gdy zostanie na nie nałożona kwarantanna? Co ze sprzedażą zwierząt, które mogą być nosicielami wirusa, z takiego gospodarstwa? Jak będą wyglądały świadczenia finansowe i odszkodowania w razie niemożności wykonywania swoich codziennych obowiązków? Pytań bez odpowiedzi jest niestety bez liku i z dnia na dzień, wraz z pogarszającą się sytuacją, jest ich coraz więcej. 

W sytuacji, gdy państwowy powiatowy lub graniczny inspektor podejmie decyzję administracyjną o nałożeniu na daną osobę 14-dniowej kwarantanny w związku z podejrzeniem koronawirusa lub zakażeniem nie wolno opuszczać wyznaczonego miejsca np. własnego domu. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny.

– W związku z wejściem w życie przepisów dotyczących obowiązkowej kwarantanny dla osób, które są podejrzane o kontakt lub zakażenie koronawirusem, pojawił się problem dobrostanu zwierząt. Może zdarzyć się tak, że część lub wszyscy pracownicy obsługujący daną fermę zostaną objęci 2 tygodniową kwarantanną bez możliwości stawienia się w pracy pod groźbą kary pieniężnej. W trybie pilnym niezbędne są rozwiązania, które zabezpieczą minimalne potrzeby zwierząt, ale będą jednocześnie bezpieczne dla osób pozostających poza kwarantanną. POLPIG w porozumieniu z innymi organizacjami branżowymi pracuje nad propozycjami rozwiązania tego problemu – informuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej. 

oprac. dkol na podst. kzp-ptch.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)