StoryEditor

Minister Ardanowski o sytuacji na rynku wieprzowiny

Na Radzie Ministrów Rolnictwa UE dyskutowano na temat niekorzystnej sytuacji producentów trzody chlewnej. Niskie ceny żywca, afrykański pomór świń i brak opłacalności produkcji.  
19.12.2018., 10:12h
– Sytuacja na rynku wieprzowiny jest krytyczna. Polskich producentów świń dotyka nie tylko problem ASF, ale pogorszyła się także opłacalność produkcji trzody, gdyż ceny żywca wieprzowego w ostatnim czasie znacznie spadły w stosunku do roku ubiegłego. To wszystko wywołuje niepokoje społeczne – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej.

Minister rolnictwa wnioskował o podjęcie interwencji przez UE oraz udzielenie wsparcia polskim producentom trzody.
W związku z licznymi protestami rolników i zgłaszanymi przez nich postulatami, minister zaapelował także o pomoc w sprawie dużej ilości importowanego do Polski żywca. Rolnicy są niezadowoleni nie tylko z przywożonego do Polski żywca, ale także ogromnych ilości mięsa, pozbawionego najcenniejszych wyrobów. 

– Ponadto, w 2018 r. do Polski przywieziono znaczne ilości żywych świń z Litwy, co pogorszyło i tak już trudną sytuację polskich producentów – argumentował minister.

W dyskusji na ten temat głos zabrali ministrowie Litwy, Czech oraz komisarz Phil Hogan. KE wskazała, że przyczyną tej sytuacji jest wzrost produkcji trzody chlewnej w UE, w tym w Polsce, spowodowany dobrymi cenami trzody w poprzednich latach.

Komisarz przedstawił ponadto projekt rozporządzenia dotyczący finansowania ONW w 2019 r. oraz płatności bezpośrednich. Oznacza to, że będzie możliwość przesunięcia środków z nowej perspektywy finansowej w celu utrzymania dopłat w 2020 r. na obecnym poziomie.

– Ten projekt legislacyjny wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom – stwierdził polski minister.

Komisja przedstawiła też możliwości finansowania projektów z zakresu biogospodarki, w tym dla państw Europy Środkowo-Wschodniej w ramach inicjatywy Bioeast.
Ministrowie zwracali uwagę na duże znaczenie zaproponowanych 14 działań w strategii biogospodarki dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.

– Ambitne cele WPR po 2020 r wymagają odpowiedniego budżetu – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas debaty dotyczącej Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

– Wspólnotowość WPR oznacza równe warunki konkurencji na jednolitym rynku, podczas gdy dysproporcje w płatnościach bezpośrednich są nadal znaczące, a mechanizm dochodzenia do równych płatności należy zakończyć – zwrócił uwagę polski minister.

Podczas dwustronnego spotkania z ministrem rolnictwa Irlandii Michaelem Creedem minister Ardanowski podkreślił potrzebę wspólnych starań ministrów rolnictwa o większy budżet na WPR po 2020 r., który umożliwi kontynuację tej polityki oraz realizację ambitnych zadań zdefiniowanych dla rolnictwa i obszarów wiejskich, by regiony silne rolniczo mogły przyczyniać się do utrzymania żywotnych obszarów wiejskich. Ministrowie omówili także scenariusze dla rolnictwa związane z umową Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE.

oprac. dkol na podst. gov.pl/web/rolnictwo
Fot. gov.pl/web/rolnictwo
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 20:01