Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Mniej antybiotyków w hodowli świń? Niemieccy naukowcy opracowali szczepionkę przeciwko paciorkowcom

Obrazek

Naukowcy z niemieckiego Instytutu im. Maxa Plancka donoszą o początkowych sukcesach w opracowywaniu szczepionki przeciwko paciorkowcom.

Dominika Mulak28 maja 2021, 14:15
Paciorkowce powodują poważne problemy w hodowli trzody chlewnej. Obecnie leczenie opiera się głównie na antybiotykach, ponieważ nie ma skutecznej, komercyjnej szczepionki przeciwko tej bakterii. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Naukowcy z niemieckiego Instytutu im. Maxa Plancka pochwalili się pierwszymi sukcesami w opracowaniu szczepionki przeciwko paciorkowcom. Po raz pierwszy udało im się rozdzielić łańcuchy cukrowe, które odpowiadają wzorom czterech głównych wariantów bakterii.

– To ważny pierwszy krok w rozwoju szczepionek glikokoniugatowych przeciwko Streptococcus suis – podają naukowcy.

W kolejnym etapie badań świnie zostaną zaszczepione różnymi szczepionkami w celu określenia skuteczności. Będą one później chronić przede wszystkim zwierzęta, ale także ludzi pracujących w przemyśle trzody chlewnej, jednocześnie ograniczając stosowanie antybiotyków.

Źródło: AgE


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)