Reklama zniknie za 11 sekund

Na start – kłody pod nogi

Obrazek

Uzyskanie wsparcia z ARiMR dla nowych GPR wymaga stalowych nerwów. Nawet uznanie i zatwierdzenie biznesplanu nie jest równoznaczne z otrzymaniem pomocy.

Paulina Janusz-Twardowska28 stycznia 2017, 06:49

Pieniądze zabezpieczone na wsparcie dla nowych grup producentów rolnych (GPR) tylko czekają, by po nie sięgnąć. Z tego założenia wyszli producenci świń, którzy zdopingowani wysokim poziomem pomocy finansowej, postanowili się zrzeszyć i rozpocząć wspólną sprzedaż tuczników.

W pierwszym roku działalności można wyciągnąć dodatkowe 10% od przychodów netto, w drugim – 8%, trzecim – 6%, w czwartym – 5%, a w ostatnim – 4%. Jest o co walczyć!

– Walczyć – to dobre określenie na to, co musieliśmy przejść już na etapie rejestracji grupy, jej uznania i składania wniosku o przyznanie pomocy – mówią przedstawiciele grup – wszyscy chcą zachować anonimowość, gdyż spółdzielnie, są na etapie weryfikacji.

Do dziś grupy oczekują na decyzję z ARiMR o przyznaniu pomocy. Do naszej redakcji dochodzą informacje, że Agencja ta weryfikuje wnioski nie tylko na szczeblu regionalnym, ale też centralnym. Mało tego, pod lupę bierze zatwierdzone przez ARR plany biznesowe i w niektórych przypadkach podważa decyzje tej Agencji.

Więcej o sytuacji nowych grup producentów rolnych przeczytacie w lutowym wydaniu "top świnie" od strony 4.


pj-tPicture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)