Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Na Ukrainie rośnie popyt na wieprzowinę

Obrazek

Pandemia koronawirusa i związana z nim kwarantanna spowodowały wzrost konsumpcji wieprzowiny na Ukrainie. Sprawdź, jakie są dalsze przewidywania.

Paulina Janusz-Twardowska29 kwietnia 2020, 12:41

Jak podaje KSG Agro, ukraiński agroholding notowany na GPW w Warszawie, sprzedaż detaliczna wieprzowiny na Ukrainie wzrosła o 10–15%. Rosną też ceny: jeśli pod koniec lutego cena kilograma żywej wieprzowiny wynosiła 40-42 UAH (1,36–1,43 euro/kg), to już w marcu wzrosła o ponad 20% – do 50-52 UAH, czyli 1,71–1,77 euro.

 

– Nadal trudno jest przewidzieć, co stanie się nawet w pierwszej połowie roku. Wszystko się dopiero zaczęło. Z jednej strony, korzystamy na wzroście cen, z drugiej strony obserwujemy spadek kursu hrywny oraz siły nabywczej konsumentów. Ale jednocześnie, ze względu na niższe ceny ropy, koszty paliwa podczas siewu i zbioru też będą niższe – komentuje Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro.  – Jestem optymistą i, moim zdaniem, pozytywne i negatywne czynniki zrównoważą się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy firmą z branży spożywczej, mówiłbym, choć ostrożnie, o lepszych wynikach finansowych w tym roku”.

 

W związku z zaistniałą sytuacją KSG Agro zamierza zwiększyć produkcję świń o 15% w żywej wadze w porównaniu z tym samym wskaźnikiem w 2019 r.

 

Agroholding w zeszłym roku po raz pierwszy od lat odnotował dodatni kapitał obrotowy na poziomie 13,4 mln USD.

– W 2014 roku, w wyniku aneksji Krymu nasza firma straciła 30% majątku, w tym maszyny rolnicze oraz połowę uprawianej ówcześnie przez nas ziemi. Następnym ciosem był wzrost kursu od 8 prawie do 30 hrywien za dolar. – wspomina przewodniczący rady dyrektorów Siergiej Kasjanow. – Na ten moment KSG Agro miała znaczne zadłużenie w walutach obcych - przed kryzysem aktywnie się rozwijaliśmy i pożyczaliśmy pieniędzy w amerykańskich i europejskich bankach.

 

Kolejnym celem agroholdingu, któryzostał osiągnięty w 2019 roku, była reorganizacja hodowli trzody chlewnej: obniżenie kosztów produkcji i budowa zamkniętego cyklu.

– To wszystko pozwoliło  zapewnić stabilność firmy oraz podstawę dla wzrostu wolumenów produkcji i sprzedaży w 2020 r., nawet pomimo epidemii COVID-19 – komentuje Siergiej Kasjanow.

 

KSG Agro jest jedną z największych, zintegrowanych pionowo Grup branży rolniczej w rejonie Dniepropetrowska, działającą w niemal wszystkich segmentach rynku rolniczego, w tym w sektorze produkcji, magazynowania, przetwarzania i sprzedaży produktów rolnych. Produkcja trzody chlewnej sięga 10 tys. ton wieprzowiny rocznie.Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)