Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Nadal źle na rynku świń - jakie stawki za tuczniki w tym tygodniu?

Obrazek

Na rynku świń nie jest dobrze. U naszych zachodnich sąsiadów ceny spadają, a co za tym idzie, nasi skupujący również obniżają cenniki. 

Jan Bromberek15 lipca 2021, 11:03
Do tego co rusz to docierają informacje o nowych ogniskach ASF w stadach świń w kluczowych dla krajowej produkcji wieprzowiny regionach. Najpierw były to ogniska w woj. łódzkim, teraz ASF pojawił się w chlewni w okolicach Żuromina. To wszystko działa na spadki cen. W strefach występowania i zagrożenia ASF-em ceny za tuczniki są bardzo niskie, często różnią się od tych z obszarów nieobjętych ograniczeniami nawet o 1 zł/kg żywca. 

Dodać trzeba, że stawki na obszarach gdzie nie ma ASF-u do atrakcyjnych nie należą. Skupujący płacą tam maksymalnie 5 zł/kg i ok. 6,2 zł/kg wagi poubojowej. Przed wczorajszą obniżką na VEZG (o 6 eurocentów do poziomu 1,42 euro/kg w klasie E) ubojnie płaciły maksymalnie 5,2 -5,3 zł/kg żywca. Wprawdzie przeciętne stawki były niższe i często już w ubiegłym tygodniu plasowały się w okolicach 4,7 zł/kg żywca, to teraz za tuczniki płaci się nie więcej niż 4,5 zł/kg żywca. Jedynie  mniejsze ubojnie, które kupują surowiec na lokalnym rynku płacą ok. 4,8 zł/kg żywca. Niestety te stawki nie zapewniają opłacalności produkcji. Coraz więcej producentów nie decyduje się na kolejne wstawienia warchlaków, a co gorsza producenci w cyklu zamkniętym coraz poważniej zastanawiają się nad likwidacją produkcji. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)