Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Nie będzie embarga na wieprzowinę - minister Ardanowski uspokaja

Obrazek

Nie będzie embarga polskiej wieprzowiny do Stanów Zjednoczonych zapewnia ministerstwo rolnictwa. Amerykańskie żądania zatrudnienia dodatkowych lekarzy weterynarii, którzy certyfikują wysyłki mięsa za Ocean mają być spełnione. Ministerstwo finansów znalazło pieniądze na 50 etatów.

wk1 czerwca 2019, 19:13

Na ostatniej prostej jest zakończenie sporu wokół wysyłki mięsa do Stanów Zjednoczonych. Przypomnijmy, że Amerykanie zagrozili wprowadzeniem embarga jeżeli certyfikowaniem eksportu nie będą zajmować się etatowi pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej.

- Trwają ostatnie uzgodnienia i jest akceptacja ministra finansów na dodatkowe etaty do Inspekcji Weterynaryjnej, te, które są niezbędne w powiatach, gdzie są zakłady eksportujące wieprzowinę do Stanów Zjednoczonych - zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który zapewnił, że pieniądze na ten cel znajdą się.

Amerykanie zażądali, aby dodatkowi lekarze weterynarii zaczęli pracę w połowie lipca. Obecnie do Stanów Zjednoczonych może eksportować wieprzowinę 17 polskich zakładów mięsnych. W zeszłym roku wartość eksportu mięsa wieprzowego na ten rynek wyniosła 631 mln zł. Koszt zatrudnienia dodatkowych lekarzy weterynarii jest szacowany na ok. 4 mln zł. 

Wielka reforma

Zdaniem ministra rolnictwa działania związane z rynkiem amerykańskim to tylko wstęp do tego co będzie w nowej ustawie weterynaryjnej. A ta w planach resortu ma zakończyć tzw. system wyznaczeń urzędowych lekarzy weterynarii. 

- Zgłosiliśmy do rządu ustawę, która zakłada znaczne zwiększenie ilości etatów w państwowej inspekcji weterynaryjnej. Ponad 2000 etatów. Gdzieś tych lekarzy trzeba będzie znaleźć, nie wiem czy na rynku będzie takie zainteresowanie czy tylu lekarzy znajdziemy. Ale będziemy się starać, aby za te najbardziej newralgiczne obszary związane z bezpieczeństwem żywności, czyli nadzór nad ubojem mięsa sprawowali lekarze państwowi, a nie lekarze z wyznaczenia - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Koszt tzw. etatyzacji wszystkich wyznaczeń został w 2016 r. oszacowany przez resort rolnictwa na 730 mln zł

Minister rolnictwa zapewnił także, że rząd szuka pieniędzy na zwiększenie wynagrodzeń w Inspekcji Weterynaryjnej.

- Weterynaria będzie wzmocniona. To jest zresztą nie tylko wymóg naszych partnerów, ale wymóg wzmocnienia bezpieczeństwa żywności w Polsce - podsumował minister Ardanowski.   
wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)