Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Nie będzie pełnego zwrotu kosztów bioasekuracji

Obrazek

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła po pierwszym czytaniu projekt ustawy o pełnym zwrocie kosztów bioasekuracji przez państwo. Autorzy ustawy posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego chcieli przeznaczyć na ten cel prawie 80 mln zł. Zdaniem rządu takie przepisy funkcjonują już w innych ustawach.

wk18 stycznia 2019, 08:59
Zdaniem projektodawców, ponieważ afrykański pomór świń to choroba zwalczana z urzędu, to po stronie państwa powinny być wszystkie wydatki z tym związane. Zwłaszcza, że państwo nakłada na hodowców trzody chlewnej bardzo dużo obowiązków oraz zakazów. – Celem proponowanej ustawy jest zebranie w jednym akcie prawnym finansowych aspektów związanych z realizacją obowiązków nałożonych na posiadaczy świń z związku ze zwalczaniem ASF oraz jasne określenie, że za realizację tych obowiązków będzie przysługiwał zwrot faktycznie poniesionych kosztów na ten cel. Dzięki temu przepisy staną się bardziej przejrzyste i zamiast przeznaczać miliony na zwalczanie choroby, środki publiczne zostaną wydatkowane na jej zapobieganie – napisali w uzasadnieniu projektu ustawy posłowie PSL.

Instytucją odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków od rolników oraz wypłatę rekompensat za faktycznie poniesione koszty miała być Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogliby liczyć na zwrot kosztów:
  • budowy ogrodzenia wokół swojego gospodarstwa
  • wyposażenie gospodarstwa w bramę i furtkę
  • zakup średnio 4 mat dezynfekcyjnych dla jednego gospodarstwa
  • zakup środków dezynfekujących
Co na to rząd?
W przygotowywanej przez resort rolnictwa opinii rządu na temat projektu stwierdzono , że już teraz istnieje wiele form zwrotu części kosztów zabezpieczenia gospodarstwa przed ASF, a kolejne są planowane. – Rząd negatywnie zaopiniował przedmiotowy projekt ustawy – poinformował posłów wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. W imieniu organizacji rolniczych o opinię został poproszony szef samorządu rolniczego. – Nasze stanowisko jest zbieżne ze stanowiskiem rządu – odparł Wiktor Szmulewicz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Poseł sprawozdawca z Prawa i Sprawiedliwości złożył więc wniosek o zakończenie prac nad projektem. - Składam wniosek o jej odrzucenie w pierwszym czytaniu ponieważ ona została już  zrealizowana w innych ustawach – powiedział Rober Telus z PiS. Wniosek został przyjęty zdecydowaną większością głosów.   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)