Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Nie ma pieniędzy na rekompensaty dla rolników ze stref niebieskich

Obrazek

Wyznaczenie stref niebieskich z jednej strony ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby, ale z drugiej strony powoduje znaczące utrudnienia dla rolników. Ci, których gospodarstwa znajdują się na tych obszarach tracą swoje dochody, co powinno zostać im stosownie zrekompensowane. Niestety państwo nie ma na to środków…

Dominika Mulak8 lipca 2020, 16:35
Na terenie Wielkopolski wyznaczono już dwa obszary zakwalifikowane do strefy niebieskiej - są to okolice Poznania oraz Leszna. Niestety w tych okolicach skupionych jest wielu hodowców świń, którzy obecnie przez to, że ich gospodarstwa znajdują się w strefie ponoszą finansowe konsekwencje, bowiem różnica pomiędzy ceną skupu tuczników ze strefy niebieskiej, a tych spoza niej wynosi obecnie ok. 1,40 zł.

Sytuacja jest na tyle trudna, że Wielkopolska Izba Rolnicza postanowiła zadziałać i skierowała pod koniec czerwca pismo do MRiRW, w którym prosi o znalezienie środków na rekompensaty z tytułu niższych cen sprzedaży trzody chlewnej w skupie w strefach niebieskich ASF.

- O ile jeszcze tydzień temu za tuczniki poza strefą zakłady mięsne oferowały średnio 5,00 zł/kg wagi żywej o tyle w strefie było to tylko około 3,60 zł/kg. Zgodnie z informacją, którą otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej na nasz wniosek o ograniczenie w czasie obowiązywania stref niebieskich, dzięki wyznaczeniu tych stref, sprzedaż żywca z pozostałych lokalizacji może odbywać się bez przeszkód. Ta odpowiedź jasno wskazuje, że rolnicy, którzy bez swojej winy znaleźli się w strefie niebieskiej i tracą swoje dochody powinni otrzymywać stosowne rekompensaty - napisano w piśmie.

Niestety odpowiedź zwrotną jaką otrzymali z resortu rolnictwa wielu rozczaruje. Napisano w niej, że w chwili obecnej nie ma środków na pomoc dla producentów rolnych prowadzących chów lub hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami, na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń.

Zasugerowali jednak, że jeśli w ramach PROW znajdą się jakieś oszczędności i rezerwy to będzie możliwość uruchomienia rekompensat dla rolników, których gospodarstwa znajdują się w niebieskiej strefie.

To jednak nie satysfakcjonuje przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Postanowili oni ponownie zawnioskować do Ministerstwa o podjęcie natychmiastowych działań, które mają złagodzić skutki ekonomiczne ponoszone przez rolników.

Źródło: WIR


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)