Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium

Niemcy: ceny świń bez zmian

Obrazek

Początek roku nie przynosi zmian w cennikach niemieckich ubojni. Tamtejsza branża jedna coraz szerzej wchodzi w tzw. dopłaty solidarnościowe dla producentów świń.

Paulina Janusz-Twardowska4 stycznia 2021, 10:00
Przełom roku nie przyniósł zmian w cennikach trzody chlewnej w Niemczech. Ustalona przez VEZG stawka za naszą zachodnią granicą wynosi 1,19 euro/kg wbc i obowiązywać ma do końca bieżącego tygodnia. Jednocześnie notowania pozostają na najniższym od stycznia 2011 roku poziomie.
Po wielu zawirowaniach rok 2020 zakończył się bez niespodzianek – ceny pozostają bez zmian, w większości krajów europejskim na katastrofalnie niskim poziomie. W Niemczech niektóre sieci handlowe oraz tamtejsze zakłady mięsne podjęły się pomocy dostawcom żywca i wprowadziły tzw. dopłatę solidarnościową, która stanowi premię dla producentów świń i jest wypłacana po rozliczeniu dostarczanej stawki zwierząt. Jednak nie wszyscy jeszcze przystąpili do tej pomocy, a w niektórych przypadkach stawki już są obniżane. Dla przykładu Westfleisch zredukował dopłatę za poprzedni tydzień do 2 euro/szt. podczas gdy we wcześniejszym tygodniu wynosiła ona 2,5 euro/szt.  Tymczasem Tonnies dopiero chce wprowadzić taką premię i zastosować ją retrospektywnie od 51 tygodnia ubiegłego roku. Ze względów organizacyjnych pieniądze mają być wypłacane na początku 2021 roku. W system dopłat dla producentów ma wejść również koncern Vion, choć szczegóły i wysokość stawek nie jest jeszcze znana.
Inicjatorem pomocy dla producentów świń jest grupa Rewe, która zapowiedziała podniesienie cen żywca do poziomu, który był notowany przed wykryciem afrykańskiego pomoru świń u dzików na wschodzie Niemiec.

Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy