Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Niemcy: nadchodzi koniec obcinania ogonów u prosiąt

Obrazek

Już w tym roku Niemcy poddadzą ocenie projekt wycofywania praktyki obcinania ogonów u prosiąt. Czy zakaz obejmie wkrótce całą UE?

Dominika Mulak26 kwietnia 2021, 14:19

Niemiecki projekt „Kupiervericht” („Bez obcinania”) został uruchomiony w 2019 roku, w następstwie rosnącej presji ze strony Unii Europejskiej na temat obcinania ogonów u prosiąt. Celem projektu jest stopniowe wycofywanie się z tej praktyki w całym kraju.

Ocena projektu przez federalne Ministerstwo Rolnictwa ma nastąpić jeszcze w tym roku. Konkretna data nie została jeszcze ustalona.


Śledzenie uszkodzeń w stadach

Krótko mówiąc, niemieccy producenci świń będą zobowiązani do dokładnego śledzenia uszkodzeń uszu i ogonów w stadzie. Co więcej, będą musieli pracować nad wprowadzeniem coraz większej liczby świń z ogonami do swoich hodowli. Wysoki odsetek uszkodzeń ogonów nie będzie dopuszczalną wymówką do tego, aby kontynuować ich obcinanie.

Ponadto producenci trzody chlewnej będą zobowiązani do szukania innych rozwiązań w razie problemu, przeprowadzając analizę ryzyka we współpracy z doradcami, lekarzami weterynarii. Mają również wprowadzić odpowiedni plan zarządzania stadem, który będzie poddawany rutynowej kontroli w każdym gospodarstwie.

Już teraz część niemieckich hodowców współpracuje z ekspertami w ramach opracowania strategii wycofywania praktyki obcinania ogonów. Zwiększają oni stopniowo w swoich stadach liczbę świń bez obciętych ogonów. W tym celu ustalono wartość progową – odsetek uszkodzeń ogonów w stadzie może wynieść maksymalnie 2%. Jeśli odsetek ten jest niższy, rolnicy będą zobowiązani do wprowadzenia większej liczby świń z ogonami do swoich hodowli.


Sektor hodowlany też próbuje

Oprócz projektu rządowego, który wymaga od producentów świń przestrzegania przepisów, próbami wycofania praktyki obcinania ogonów zajmuje się również sektor hodowlany.

Na jednym z ostatnich spotkań prasowych, niemiecki oddział firmy hodowlanej Topigs Norsvin poinformował, że do tej pory na ich fermach loch przebywało co najmniej 15 000 loszek hodowlanych z długimi ogonami.

To stosunkowo niewielki odsetek w porównaniu ze 155 000 loszek hodowlanych sprzedanych w zeszłym roku i prognozowanymi na ten rok 172 000 sztuk. Firma wskazała jednak, że wprowadzenie większej liczby loszek z nieobciętymi ogonami to jeden z ich priorytetów.

Niemcy są drugim co do wielkości producentem trzody chlewnej w Unii Europejskiej. Dlatego plany co do wycofania się kraju z praktyki obcinania ogonów mogą mieć konsekwencje dla sąsiednich krajów, jak np. Dania i Holandia, które wysyłają do tuczu w Niemczech duże ilości odsadzonych prosiąt.

Źródło: www.pigprogress.netPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)