Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Nowela ustawy o blokowaniu inwestycji na wsi – jakie niesie konsekwencje dla rolników?

Obrazek

Sejm przegłosował nowelę ustawy dopuszczającą organizacje ekologiczne do postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycje. Pytamy Ewę Szydłowską, producenta świń jakie mogą być konsekwencje dla rolników.

Anna Kurek21 marca 2021, 11:26

Proponowane zapisy zwiążą ręce rolników, chcących rozwijać produkcję świń. Najbardziej oburzające jest to, że ustawa ma wejść w życie i mieć zastosowanie do spraw wszczętych i niezakończonych. Czyli prawo działa wstecz?

Producenci, których działalność już dziś jest obciążona ogromnym ryzykiem, związanym choćby z afrykańskim pomorem świń, zawirowaniami na rynku, czy COVID-19, będą ponosili jeszcze większe ryzyko. W zasadzie nie będzie wiadomo, czy jakakolwiek inwestycja ma szanse powodzenia. Tym samym na pewno zmniejszy się chęć do podejmowania takich działań, co w konsekwencji ograniczy i tak powolny rozwój produkcji świń w Polsce. Nowa ustawa nie tylko przedłuży postępowanie, ale też zwiększy koszty, które rolnicy muszą ponieść na skompletowanie dokumentacji. Cała procedura będzie wymagała jeszcze bardziej szczegółowych ekspertyz czy map. Nie zawsze rolnicy sami piszą odwołania i pisma związane z decyzjami środowiskowymi i administracyjnymi. Teraz będą musieli jeszcze więcej za nie zapłacić, bo każda kolejna instancja, każde odwołanie będzie wymagało reakcji.


Problem dotyczy wszystkich

Absurdem jest, że kiedy mniejsze podmioty produkujące żywiec wieprzowy kierują zapytania o pomoc do ministerstwa rolnictwa, uzyskują odpowiedź o konieczności integracji, łączenia się w grupy producenckie. Tą ustawą zwiększa się ryzyko wszystkich inwestycji. Zawarte w niej przepisy nie mówią nic o wielkości produkcji. Nie ma w niej żadnych precyzyjnych zapisów, ani wyłączeń, zatem należy przyjąć, że będzie ona dotyczyła każdej inwestycji. W procesie legislacyjnym nie uwzględniono stanowiska ministerstwa rolnictwa. Nowe przepisy nie były opiniowane ani przez resort, ani tym bardziej przez rolników. Decyzje środowiskowe są wymagane też przy modernizacjach i odbudowach budynków inwentarskich, również w gospodarstwach rodzinnych. Ta ustawa może je zablokować.Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)