Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Nowy gracz na rynku tuczu kontraktowego. Co oferuje?

Obrazek

Gobarto S.A. (wcześniej PKM DUDA ) rusza z autorskim programem tuczu nakładczego. Warunkami chce przebić konkurencję.

Paulina Janusz-Twardowska8 lipca 2017, 06:00
Na krajowy rynku coraz więcej firm paszowych, importujących warchlaki oraz zakładów mięsnych stawia na integrację sektora trzody chlewnej i proponuje rolnikom współpracę na różnych rodzajach kontraktów. Producenci mogą wybrać zarówno umowy, które zapewniają im pełne bezpieczeństwo, czyli takie które gwarantują dostawę prosiąt, paszy, leków i opiekę serwisową oraz zapłatę za usługę tuczu, jak i kontrakty, które polegają na zakupie prosiąt i paszy na kredyt i rozliczeniu się z dostawcą po sprzedaży żywca we wskazanej ubojni.

Gobarto S.A. stawia na to pierwsze rozwiązanie. Głównym założeniem firmy jest wybudowanie na gruncie rolnika chlewni do 2000 miejsc tuczu. Umowa pomiędzy Gobarto i rolnikiem ma objąć 15 lat i umożliwić otrzymanie miesięcznego wynagrodzenia do 10 tys. miesięcznie.
Podstawowe założenia produkcyjne, jakie będą zapisane w umowie o współpracę to:
  • 3,2 rzutów tuczników w roku,
  • 114 dni tuczu w rzucie,
  • tucz od 30 do 120 kg,
  • 2,5% upadki w rzucie,
  • zużycie paszy poniżej 2,5 kg/kg przyrostu m.c.
Do programu mogą przystąpić rolnicy – właściciele gruntów, na których możliwe jest wybudowanie chlewni na 2000 stanowisk tuczu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przed podpisaniem umowy z firmą będą też musieli stać się płatnikami podatku VAT. Firma preferuje współpracę z osobami poniżej 50 roku życia ze względu na ograniczenia bankowe związane z 15-letnim okresem kredytowania.

Gobarto S.A. jest zobligowana do dostarczenia warchlaków w średniej wadze 30 kg i odbiór tuczników w wadze 120 kg, zagwarantowania pasz i dostosowanego do potrzeb zwierząt programu żywieniowego. Spółka ma zapewnić również opiekę weterynaryjną oraz wsparcie zootechniczne podczas współpracy.

Gobarto to firma z polskim kapitałem. Jest częścią grupy Cedrob, lidera w produkcji drobiu.

pj-tPicture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)