Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

1000 zł do każdej lochy! - Nowy program pomocy dla producentów świń

Dobra wiadomość dla producentów świń! Minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremier Henryk Kowalczyk właśnie zdradził szczegóły zapowiadanego podczas naszego Forum Rolników i Agrobiznesu programu pomocy dla hodowców świń. Zakłada on dopłatę 1000 zł do lochy!

Anna Kurek2 grudnia 2021, 15:13
- Uruchamiamy pomoc, która będzie wynosiła około tysiąc złotych do jednej lochy, bo sposób przeliczania będzie nie na lochę tylko na liczbę urodzonych od niej prosiąt. Na minimum 10 urodzonych prosiąt rolnik może uzyskać pomoc tysiąca złotych – oświadczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. 

Pomocą tą zostaną objęci rolnicy, producenci świń utrzymujący aktywną hodowlę loch. Aby nie podwajać finansowania, ministerstwo rolnictwa przyjmuje okres od 15 listopada br. do końca marca 2022 r. Prosięta urodzone w tym czasie będą wskaźnikiem do dokonania tej płatności.

Wnioski będzie można składać w regionalnych oddziałach ARiMR od końca marca do końca kwietnia. Rolnicy mają czas na rejestrację prosiąt do 15 kwietnia 2022 r. Program jest kierowany do gospodarstw rodzinnych zajmujących się hodowlą świń, limit liczby loch wynosi 500 sztuk

Gospodarstwa większe dostaną dopłatę wyłącznie do pierwszych 500 loch. Minister rolnictwa szacuje, że z pomocy skorzysta około kilkadziesiąt tysięcy rolników. To nowe i długo wyczekiwane wsparcie ma ograniczyć masową likwidację stad loch, które obserwujemy w ostatnich miesiącach. 

- Jeśli lochy zostaną utrzymane w hodowli, wtedy będzie możliwość jej wznowienia i przyspieszenia rozwoju kiedy przyjdą lepsze czasy, a ufam, że lepsze czasy przyjdą – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Dodał, że na ten cel zostało przeznaczonych 400 mln złotych.


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)