Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Opłacalność i ekonomia w produkcji trzody chlewnej

Ostatnia sesja Forum Rolników i Agrobiznesu - Świnie w Licheniu dotyczyła ekonomii produkcji. Rozmawialiśmy o tym w jaki sposób wspomóc odchów prosiąt, o liczeniu kosztów opłacalności oraz w jaki sposób ustalane są ceny na rynku niemieckim i europejskim. 

Dorota Kolasińska7 czerwca 2019, 12:25
Czwarta i zarazem ostatnia już sesja Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie w Licheniu Starym będzie dotyczyła bardzo istotnych tematów, bo ekonomicznych, prowadził ją Karol Bujoczek, redaktor naczelny Top Agrar Polska. Kolejna porcja wiedzy w pigułce!

Wspomaganie odchowu prosiąt


Fons Hegeman, regionalny menedżer sprzedaży firmy Agilia podczas swojego wykładu skupił się na zagadnieniach związanych z odchowem prosiąt, zaznaczając, że intensywna produkcja, nowoczesne linie genetyczne wymuszają windowanie wyników hodowli – w związku z tym, że dla rolnika istotna jest liczba prosiąt odchowanych w miocie. 

– Jeżeli mioty liczą po 16 prosiąt, zazwyczaj zauważalne jest ich różnicowanie się. Przy dodatkowym odpajaniu mlekiem oseski są żywotniejsze, silniejsze i bardziej wyrównane niż pozostawione bez wsparcia. Szybciej też uczą się pobierać stałą paszę. Wielu producentów świń nie wie, jak je wykarmić, skoro lochy mają średnio po 14 czynnych sutków – tłumaczył Fons Hegeman.

Pozostało 95 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ