Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Opłacalność produkcji trzody chlewnej – jak ją oceniają rolnicy z Opolszczyzny?

Hodowcy trzody na Opolszczyźnie potrzebują wzrostu stawek, aby zrekompensować podwyżki cen pasz. Ceny są niskie, wielu rolników ma dość dołków świńskich i przedłużającego się kryzysu! Jak obecnie oceniają opłacalność produkcji trzody?
5 lipca 2021, 15:23
Na Opolszczyźnie nie brakuje hodowców trzody chlewnej. Niestety niska opłacalność z powodu częstych dołków cenowych spowodowała, że duża część rolników zaczęła rezygnować z hodowli. Dołki pojawiają się bardzo często, a na rynku brakuje stabilności. 

Jeszcze zimą sytuacja hodowców była nieciekawa, ale wczesną wiosną ceny tuczników zaczęły rosnąć. Zdaniem hodowców stawki powinny przekraczać 7 zł za kilogram, żeby zrekompensować im wzrost cen pasz: zboża i śruty sojowej. 

Rolnicy mają nadzieję, że sytuacja się odmieni i dadzą radę przeczekać kolejny kryzys, który wynika z wielu jednocześnie działających czynników. Sprawdź, jak sobie radzą hodowcy trzody chlewnej na Opolszczyźnie i jak oceniają obecnie warunki produkcji. 

Jacek Krzywniak rolnik z Dziergowic
Kazimierz Morawiec  rolnik z Byczyny
Krzysztof Tomala  rolnik z Naczęsłąwic
Karina i Roland Zimnik rolnicy ze wsi Kujawy

Autor i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)