Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Organizacje branżowe apelują do Ministra Ardanowskiego

Organizacje branżowe popierają Inspekcję Weterynaryjną w proteście dążącym do podniesienia wynagrodzeń i zwiększeniu liczby etatów, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego jakie ryzyko niesie za sobą zaostrzenie protestu.

Dorota Kolasińska22 stycznia 2019, 13:29

– Bez podjęcia zdecydowanych działań w kierunku wzmocnienia kadrowego i finansowego Inspekcji Weterynaryjnej nie zapewnimy odpowiedniej kontroli żywności oraz nie poradzimy sobie z wirusem ASF. Skutki braku konstruktywnego porozumienia administracji z pracownikami inspekcji odczuwalne będą zarówno dla całej branży mięsnej jak i budżetu państwa – piszą organizacje branżowe w piśmie do Ministra Ardanowskiego.

Protest pracowników Inspekcji Weterynaryjnej trwa od grudnia 2018 r. Sytuacja się zaognia, bo pracownicy instytucji ostrzegają, że protest się zaostrzy, a wówczas może być problem z zapewnieniem bezpieczeństwa żywności i zwalczaniu ASF. Organizacje branżowe powiązane z przemysłem mięsnym są mocno zaniepokojone i w tej sprawie zaapelowały do Ministra Ardanowskiego.

– Z upływem kolejnych lat obserwujemy masowy odpływ wykwalifikowanej kadry z Inspekcji Weterynaryjnej, a większość powiatowych inspektoratów cierpi z powodu niedoboru pracowników. Próby obsadzania nisko opłacanych wakatów przez pracowników bez wykształcenia weterynaryjnego nie przyniosą poprawy sytuacji – ostrzegają przedstawiciele branży mięsnej. Twierdzą, że nie poradzą sobie z wprowadzeniem zasad bioasekuracji w całej Polsce, a także z nadzorem transportu zwierząt, ale również z wygaszaniem ognisk ASF.

Organizacje branżowe popierają postulaty pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, które głównie dotyczą zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego zgodnego z wykształceniem i kwalifikacjami, a także silną potrzebę utworzenia nowych etatów, bo nie starcza rąk do pracy.

– Zaostrzenie protestu pracowników inspekcji polegające na odmowie wystawiania świadectw zdrowia zwierząt może sparaliżować dostawy żywca do zakładów mięsnych. Ponadto ewentualny brak badania mięsa przez nadzór weterynaryjny może doprowadzić do zatrzymania uboju w zakładach oraz ograniczenie możliwości zaopatrzenia rynku, co bezpośrednio odczują konsumenci. Pod znakiem zapytania stanie również możliwość wywiązania się zakładów eksportujących mięso z wcześniej podpisanych kontraktów eksportowych, gdyż bez dokumentów podpisanych przez inspektorów wysyłki mięsa nie będą realizowane – piszą wzburzeni przedstawiciele organizacji branżowych.

Pod listem podpisały się następujące organizacje:

 • KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
 • STOWARZYSZENIE RZEŹNIKÓW I WĘDLINIARZY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
 • FEDERACJA GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
 • POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW I PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ „POLSUS”
 • FEDERACJA ZWIĄZKÓW PRACODAWCÓW-DZIERŻAWCÓW I WŁAŚCICIELI ROLNYCH
 • ABP-POLSKI ZWIĄZEK PRZETWÓRCÓW
 • WIELKOPOLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW TRZODY CHLEWNEJ
 • BIOVETA POLSKA, Sp. Z.O.O.
 • PFO VETOS-FARMA LTD.
 • KUJAWSKO-POMORSKA RADA NIEZALEŻNEGO SAMORZĄDNEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO ROLNIKÓW INDYWIDUALNYCH "SOLIDARNOŚĆ"
 • RADA MŁODZIEŻOWA STOWARZYSZENIA RZEŹNIKÓW I WĘDLINIARZY RP
 • OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE PRZETWÓRCÓW I PRODUCENTÓW PRODUKTÓW EKOLOGICZNYCH "POLSKA EKOLOGIA"
 • KRAJOWY ZWIĄZEK GRUP PRODUCENTÓW ROLNYCH IZBA GOSPODARCZA


dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ