StoryEditor

ASF- Państwo nie działa

- W tej chwili rządzi administracja, a urzędnicy nie dają sobie nic powiedzieć. To jest największy ból. Wszyscy mówią o afrykańskim pomorze świń, ale nadal nic się nie dzieje. Rządzący powinni zacząć rozmawiać z praktykami i posadzić na stołkach ludzi, którzy znają się na rzeczy. Fachowców - mówi w rozmowie z nami lekarz weterynarii Krzysztof Pająk, który praktykuje w Grabicy, w woj. łódzkim. Tam od czerwca producenci świń borykają się z ograniczeniami związanymi z ASF. 
25.08.2021., 14:08h

W tej chwili główną naszą pracą jest wszystko to, co związane jest z ASF. Pobieranie krwi i materiału do badań. Pracy stricte weterynaryjnej jest zdecydowanie mniej niż wcześniej. Jedni chcą ograniczać koszty poprzez rezygnację m.in. ze szczepienia świń, inni w ogóle rezygnują z zasiedlania chlewni. Nie kupują warchlaków. Warchlak staniał, kosztuje poniżej 200 zł/szt., tylko dlatego jeszcze nieliczni wstawiają świnie. Jednak duża część producentów czeka na dalszy rozwój wydarzeń.

Obciążenia, jakie spoczywają na rolnikach ze stref ASF, są kuriozalne. To masa dokumentów związanych z weterynarią i administracją. Nie wiem, skąd urzędy biorą wzory, druki, sprawozdania, z którymi rolnicy mają szalenie dużo pracy. Administracja nie widzi możliwości uproszczenia tych działań i z nikim nie chce na ten temat rozmawiać.

 

Pobieram codziennie krew od świń w 2 do 5 gospodarstw. Próbek jest nawet powyżej 150. Jadę wcześnie rano na pobrania, żeby do godziny 12 zdążyć do IW w Piotrkowie Trybunalskim. Wtedy zbiorczo, z całego powiatu, próbki trafiają do laboratorium w Zduńskiej Woli. To działa sprawnie. Gorzej jest z pobieraniem próbek od padły...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 01:40