StoryEditor

Plan białkowy i program zwalczania ASF

Rada Ministrów UE poruszyła tematykę dotyczącą strategii zwalczania afrykańskiego pomoru świń poprzez depopulację dzików oraz plan rozwoju produkcji białka paszowego w UE. 
29.01.2019., 14:01h
Podczas posiedzenia Rady Ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa w Brukseli ministrowie omawiali plan białkowy dla UE oraz dalszą strategię zwalczania ASF. 
Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, plan białkowy jest jednym z najważniejszych tematów poruszanych obecnie na forum UE.

Białko paszowe

– Polska popiera wszelkie działania Komisji Europejskiej na rzecz zwiększenia produkcji roślin białkowych, by uniezależnić się od importu pasz opartych na GMO – mówił w swoim wystąpieniu minister Ardanowski, który zaapelował do KE o utrzymanie wsparcia finansowego do produkcji pasz białkowych oraz poparł rozwój uprawy soi w UE w ramach Inicjatywy Naddunajskiej, w której Polska także uczestniczy. Minister rolnictwa zaznaczył także, że warto podjąć dyskusję na temat ponownego wprowadzenia mączek mięsno-kostnych jako źródło wartościowego białka paszowego. Zaapelował do Komisji o opracowanie planu działania na rzecz rozwoju produkcji białka paszowego w UE oraz dodał, że wykorzystanie śruty rzepakowej jest też dobrym przykładem zwiększenia produkcji białka w żywieniu zwierząt. 

ASF

KE poinformowała, że na teranie UE i w państwach sąsiedzkich stada dzików rozrosły się w sposób niekontrolowany. Istnieje potrzeba opracowania długofalowej strategii depopulacji dzików. Skoordynowana współpraca wielu instytucji działających w sferze rolnictwa, leśnictwa, myślistwa oraz służb celnych, służb weterynaryjnych i przewoźników jest konieczna dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. KE uznała, że usuwanie padłych dzików z lasów jest niezbędną formą walki z chorobą.
Minister zaapelował też do KE o wypracowanie skutecznego sposobu walki z ASF w całej UE oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania podejmowanych w tym zakresie działań.

Ramy finansowe WPR

Kolejnym tematem posiedzenia były zasady finansowania przyszłej WPR. Polska zabiega o utrzymanie obecnego poziomu finansowania rozwoju obszarów wiejskich po 2020 r., co zostało wyrażone we wspólnej deklaracji. Ministrowie omówili również zasady tworzenia i finansowania przyszłej rezerwy kryzysowej. 

Minister Ardanowski podkreślił potrzebę wyłączenia najmniejszych rolników (otrzymujących do 2000 euro płatności bezpośrednich) z finansowania rezerwy kryzysowej w ramach tzw. dyscypliny finansowej. Jednocześnie Minister wyraził pogląd, że niewykorzystane środki rezerwy kryzysowej z 2020 r. powinny zostać zwrócone rolnikom.
dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 05:51