Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

POLPIG: 80% hodowców świń ze stref ASF nie jest przygotowanych do zmian w obrocie żywcem

Obrazek

Czy polskich hodowców świń czeka kolejna katastrofa? Jak wynika z szacunków POLPIG, nawet 80% producentów nie jest przygotowanych na zmiany w obrocie żywcem, które weszły w życie z 1 listopada.

Dominika Mulak29 października 2021, 16:54
Zgodnie z przepisami, które weszły w życie z 1 listopada, każde gospodarstwo, które chce wywozić świnie poza strefy ASF powinno posiadać plany bezpieczeństwa biologicznego. Ich wprowadzenie powinno zostać sprawdzone i potwierdzone przez powiatowego lekarza weterynarii. Bez dowodu spełnienia tej procedury producenci nie będą mogli przemieszczać trzody poza strefę ASF, także do uboju.

Jak podkreśla Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, spełnienie nowych wymogów może okazać się trudne, zwłaszcza dla drobnych hodowców.

- Problem w mniejszym stopniu dotyczy dużych hodowców, którzy zadbali o wprowadzenie w gospodarstwach wymogów unijnych. W mniejszym stopniu też rolników świadczących tucz nakładczy, których partnerzy również przygotowali się do spełnienia nowych wymogów. Szczególny problem mogą mieć jednak hodowcy drobni, mający do kilkuset sztuk żywca. Jego spadające ceny, przy rosnących kosztach związanych chociażby z ceną pasz czy pandemią Covid-19 powoduje, że cześć z nich nie jest zainteresowana wprowadzeniem dodatkowych wymogów - podaje. 

Według szacunków POLPIG, nawet 80% polskich hodowców ze stref ASF nie jest przygotowanych na zmiany w obrocie żywcem, które weszły z 1 listopada.

- Od ilości gospodarstw, które zdążą się dostosować zależą ceny skupu świń w strefach ASF oraz  byt wielu zakładów przetwórczych, a to z kolei warunkuje stan pogłowia świń w Polsce. Gdyby przypuszczenia się spełniły wiele gospodarstw czeka upadek, a zakłady przetwórcze paraliż wynikający z braku świń, które można przyjąć do przetwórstwa - podaje Związek.

Źródło: POLPIG


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)