StoryEditor

Polska największym importerem prosiąt z Danii

Polska stała się niechlubnym liderem importu prosiąt z Danii. Pod tym względem wyprzedziliśmy nawet Niemców. 
22.01.2021., 11:01h
Duńskie prosięta zalewają polski rynek. Jak wyliczył Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG pomimo pandemii, w 2020 roku polski import duńskich prosiąt wyniósł 6,26 mln sztuk.

-  Jest to niewiele mniej niż w rekordowym 2019 roku. Tym samym wyprzedziliśmy dotychczasowego lidera - Niemcy. Liczyliśmy, że import prosiąt będzie spadał w miarę rozwoju produkcji krajowej. Tak się jednak nie stało. W 2014 roku zaimportowaliśmy 3,3 mln sztuk, czyli o blisko połowę mniej prosiąt niż Niemcy. W kolejnych latach Polska biła rekordy, aby w końcu zająć miejsce lidera w 2020 roku - czytamy w komunikacie POLPIG.

Z tych danych wynika niezbicie, że w ciągu ostatnich siedmiu lat Polska praktycznie podwoiła liczbę importowanych prosiąt z Danii.

Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem ekspertów winna jest przede wszystkim rozdrobniona struktura produkcji prosiąt, co wiąże się z wysokimi kosztami dostaw środków produkcji. Nie bez znaczenia jest tez fakt, że małe partie produkowanych prosiąt ograniczają rynek odbiorców, którym ciężko znaleźć duże i wyrównane partie. Poza tym w Polsce mamy niski poziom zarządzania produkcją, co jest szczególnie widoczne w niskim średnim wskaźniku odsadzonych prosiąt od maciory w ciągu roku.


Kamila Szałaj, oprac. na podst. POLPIG
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 15:14