Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Prestartery pełnoporcjowe czy gospodarskie?

14.03.2019

Drukuj

Prestartery pełnoporcjowe czy gospodarskie?

Artykuł dostępny

Prof. Daniel Korniewicz LNB: "Układ trawienny wcześnie odsadzanych prosiąt jest przystosowany głównie do trawienia składników mleka maciory i łatwo strawnych pasz pochodzenia zwierzęcego. Wśród pożądanych surowców białkowych wymienić należy produkty mleczne, wysokiej jakości mączki rybne i suszoną rozpyłowo plazmę krwi. Zakładając produkcję mieszanek w gospodarstwie, surowce te możemy dostarczyć w postaci 25% koncentratów, zawierających poza wymienionymi surowcami także źródła tłuszczu, jak preparaty serwatkowo-tłuszczowe oraz dodatki paszowe (zakwaszacze, enzymy, probiotyki, substancje zapachowo-smakowe), jak i witaminy, makro- i mikroelementy.
Około 75% składu mieszanki stanowią śruty zbożowe. Od ich jakości zależy efektywność żywienia. Przyjmuje się, że ok. 20–30% ziarna zbóż powinno być poddanych obróbce hydrotermicznej, co usprawnia trawienie mieszanek. Dlatego oferowane są koncentraty 50%, których połowa składu zawiera takie zboża lub wręcz dekstrynizowaną mąkę pszenną o wysokiej strawności.
Wytwarzając mieszankę w gospodarstwie, trzeba zadbać o czystość botaniczną i mikrobiologiczną zbóż i rozdrobnić je do cząstek o wielkości 0,4–0,6 mm. Jeśli nie dysponujemy w gospodarstwie zbożami wysokiej jakości, powinniśmy zdecydować się na zakup mieszanek pełnoporcjowych, wytworzonych przez wyspecjalizowane wytwórnie."

r e k l a m a


aku

Więcej informacji branżowych nt. świń znajdziesz w najnowszym wydaniu "top świnie":

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Zobacz wideo

Sprawdź co w marcowym numerze top agrar Polska!

Tagi:

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii