StoryEditor

Prestartery pełnoporcjowe czy gospodarskie?

Zapytaliśmy profesora Daniela Korniewicza z LNB co lepiej się sprawdza: prestartery pełnoporcjowe czy gospodarskie? Oto, co odpowiedział.
14.03.2019., 14:03h
Prof. Daniel Korniewicz LNB: "Układ trawienny wcześnie odsadzanych prosiąt jest przystosowany głównie do trawienia składników mleka maciory i łatwo strawnych pasz pochodzenia zwierzęcego. Wśród pożądanych surowców białkowych wymienić należy produkty mleczne, wysokiej jakości mączki rybne i suszoną rozpyłowo plazmę krwi. Zakładając produkcję mieszanek w gospodarstwie, surowce te możemy dostarczyć w postaci 25% koncentratów, zawierających poza wymienionymi surowcami także źródła tłuszczu, jak preparaty serwatkowo-tłuszczowe oraz dodatki paszowe (zakwaszacze, enzymy, probiotyki, substancje zapachowo-smakowe), jak i witaminy, makro- i mikroelementy.
Około 75% składu mieszanki stanowią śruty zbożowe. Od ich jakości zależy efektywność żywienia. Przyjmuje się, że ok. 20–30% ziarna zbóż powinno być poddanych obróbce hydrotermicznej, co usprawnia trawienie mieszanek. Dlatego oferowane są koncentraty 50%, których połowa składu zawiera takie zboża lub wręcz dekstrynizowaną mąkę pszenną o wysokiej strawności.
Wytwarzając mieszankę w gospodarstwie, trzeba zadbać o czystość botaniczną i mikrobiologiczną zbóż i rozdrobnić je do cząstek o wielkości 0,4–0,6 mm. Jeśli nie dysponujemy w gospodarstwie zbożami wysokiej jakości, powinniśmy zdecydować się na zakup mieszanek pełnoporcjowych, wytworzonych przez wyspecjalizowane wytwórnie."


aku

Więcej informacji branżowych nt. świń znajdziesz w najnowszym wydaniu "top świnie":

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 21:14