Reklama zniknie za 11 sekund

Problemy ze skupem świń

Obrazek

Na początku października br. minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, zapewniał, że nie będzie problemu ze skupem interwencyjnym świń w związku z występowaniem ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Tymczasem do naszej redakcji dzwonią rolnicy, którzy od wielu tygodni nie mogą wyprzedać poprzerastanych świń!

Anna Kurek26 października 2016, 08:57

Minister nie tylko uspakajał trzy tygodnie temu w Sejmie w Warszawie, że nie będzie problemu z interwencyjnym skupem świń w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń ASF. Informował również o tym, że są pieniądze na przetwórstwo skupionego mięsa. Opublikowana na początku października specustawa miała rozwiązać kwestie wykupu świń ze stref zagrożonych i przetwarzanie pozyskanego w ten sposób mięsa na konserwy.

Wydawało się zatem, że problemy rolników zostaną rozwiązane. Niestety, obszary w promieniu ok. 10 km od ogniska, które miały być objęte zakazem sprzedaży przez 30 dni, są, jak twierdzą tamtejsi rolnicy – producenci świń, dłuższe. Wynika to z konieczności wykonania ponownych badań krwi od świń z tamtejszych chlewni. Powiatowe inspektoraty weterynarii nie mają takich mocy przerobowych, aby wykonać próbkobranie wystarczająco szybko. Zdaniem rolników trwa to zbty długo! Są miejsca, gdzie ze względu na pojawienie się w niewielkiej odległości od siebie ognisk chlewnie są już zamknięte ponad dwa miesiące. Największy problem jest tam, gdzie rodzą się kolejne prosięta, tam liczba zwierząt wciąż wzrasta.

Obiekty te są zdane na jedyne w tamtejszym regionie wyznaczone zakłady mięsne. Jednak te, pomimo znacznego zmniejszenia  stref z tak poważnymi ograniczeniami, nie są w stanie odebrać w krótkim czasie wszystkich przerośniętych świń.   aku

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)