Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Produkcja świń w cyklu otwartym - jakie błędy popełniamy?

W Polsce większość tuczników, bo ok. 50% pochodzi z tuczarni produkujących w cyklu otwartym. Nadal jednak popełniamy wiele błędów, które wpływają na aspekt ekonomiczny. O czym zapominamy? O to zapytaliśmy prof. Zygmunta Pejsaka z UCMW UJ-UR w Krakowie podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie!

Dominika Mulak25 czerwca 2021, 20:00
– Jest wiele zagrożeń dla tuczu otwartego, najważniejszy to problem właściwego zasiedlania tuczarni. Jeżeli wprowadzimy do tuczarni nie w pełni zdrowe prosięta bądź warchlaki to nie możemy się spodziewać, że będziemy mieć dobre efekty ekonomiczne – mówi prof. Zygmunt Pejsak z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie.

– Często warchlaki, które jechały tysiąc kilometrów i więcej są wprowadzone do nie w pełni dogrzanego pomieszczenia – dodaje. Jak podkreśla, takie pomieszczenie powinno mieć 25 stopni Celsjusza, a więc cieplej niż w domu.

Zdaniem prof. Pejsaka, w takich sytuacjach, ujawniają się różnego rodzaju choroby, przede wszystkim choroby układu oddechowego , które nie ujawniają się po 2-3 dniach, a dopiero po 2-3 tygodniach po zasiedleniu.

Po drugie, jeżeli chcemy mieć efektywną produkcję tuczników, musimy właściwie zasiedlać, materiałem właściwym, z dobrego i znanego miejsca pochodzenia.

– Powinniśmy wiedzieć, że gdy kupujemy warchlaki powinny one pochodzić z jednego źródła, a nie z dwóch, trzech, czy pięciu. Różne pochodzenie powoduje wprowadzanie różnych czynników patogennych – wyjaśnia prof. Zygmunt Pejsak.

O czym jeszcze należy pamiętać? Koniecznie obejrzyj cały wywiad!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)