Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Produkcja trzody chlewnej w Niemczech maleje

Obrazek

W ciągu ostatnich pięciu lat aż jedna trzecia hodowców utrzymujących maciory zrezygnowała z działalności. Co determinuje rezygnację z hodowli? 

Dorota Kolasińska9 czerwca 2018, 09:43
ISN (Mała giełda w Niemczech) próbuje ustalić, czy populacja trzody chlewnej nadal będzie się zmniejszać (macior i prosiąt) i z jakiego powodu ilość zwierząt systematycznie spada. W tym celu przeprowadzana jest ankieta wśród producentów trzody chlewnej w Niemczech, aby dowiedzieć się czy populacja nadal będzie się zmniejszać i jakie mogą być tego przyczyny. Według ISN obecna sytuacja nie wróży dobrze dalszemu rozwojowi sektora trzody chlewnej w Niemczech. 


Ponadto według najnowszych notowań cen i aukcji internetowej trzoda była sprzedawana (według danych z 1.06/ ) o 3 centy mniej niż w ubiegłym notowaniu, a średnia cena wynosiła 1,55 euro. Z wystawionych na aukcji zwierząt sprzedano niewiele ponad 70%. Popyt na tuczniki utrzymuje się na stałym poziomie, ale ciekawe czy przy malejącym pogłowiu macior, a tym samym dostępnych na rynku prosiętach utrzyma się także podaż, czy z czasem nie zabraknie, jak u nas krajowego materiału do tuczu.

W niemieckich mediach rolniczych ostrzega się producentów przed możliwością pojawienia się w kraju przypadków i ognisk ASF.

Rolnicy są na bieżąco informowani o przemieszczaniu się choroby wgłąb Europy i o konieczności dostosowania się do podstawowych zasad bioasekuracyjnych. Afrykański pomór świń staje się dla nich realnym zagrożeniem. 
dkol/ topagrar.com/agrarheute.com

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy