Reklama zniknie za 11 sekund

Prosięta dobrze dokarmione

Obrazek

Hodujesz świnie? Zastanawiasz się jak prawidłowo dokarmiać prosięta, aby zdrowo i szybko rosły po odsadzeniu od loch? Sprawdź co radzi nasz ekspert – dr Grażyna Kusior, zootechnik. 

Anna Kurek25 lutego 2018, 06:00

Laktacja jest czasem budowania i monitorowania kondycji oraz masy odsadzeniowej prosiąt, która w 28 dniu życia powinna wynosić ok. 7-8 kg. Mniejsze prosięta trudniej adaptują się do pobierania pasz stałych. Może to być przyczyną chorób przewodu pokarmowego i zwiększonych padnięć prosiąt. Podczas laktacji obecne w siarze i mleku sekrecyjne przeciwciała IgA chronią kosmki jelitowe przed kolonizacją pałeczkami E. coli oraz innymi zarazkami, a w konsekwencji przed rozwojem chorób biegunkowych. Po odsadzeniu sytuacja się zmienia, może prowadzić to do kolonizacji patogennej flory jelitowej, zaniku (atrofii) kosmków jelitowych, a w związku z tym absorpcja błony śluzowej jelit ulega obniżeniu.  Następuje także zmniejszenie ilości soków trawiennych co może prowadzić do zaburzeń trawienia i występowaniu biegunek. Dlatego koszt utrzymania zwierząt o niższej masie ciała w pierwszych dniach po odsadzeniu są wyższe od kosztów utrzymania prosiąt o wyższej  masa ciała w tym samym okresie po odsadzeniu.  

Monitorowanie loch

Powinniśmy w szczególny sposób zadbać o lochę poprzez zwrócenie uwagi na właściwe przeprowadzenie porodu i laktacji co przekłada się na uzyskanie odpowiedniej masy odsadzeniowej prosiąt. Powinniśmy minimalizować występowanie problemów okołoporodowych, poprzez nadzorowanie porodów, monitorowanie temperatury ciała przez 3 kolejne dni po porodzie u loch, prowadzenie obserwacji występowania zaparć okołoporodowych, a następnie stopniowe zwiększanie dziennej porcji  poparte obserwacjami dotyczącymi pobrania paszy podczas kolejnych dni laktacji loch. Dzisiejsze lochy rodzą znacznie więcej niż są w stanie wychować dlatego musimy posiłkować się tzw. lochami „mamkami” i prowadzić umiejętnie meblowanie prosiąt. Nie przestrzeganie zasad  przenoszenia prosiąt między miotami może dodatkowo różnicować prosięta w obrębie miotu i obniżać ich masę odsadzeniową. 

Dokarmianie prosiąt

Aby prosięta szybko się usamodzielniły po odsadzeniu dobrze jest przyuczać je do pobierania pokarmu pochodzenia roślinnego jeszcze podczas laktacji i w ten sposób przygotujemy ich układ enzymatyczny do pobierania pasz stałych. Dokarmianie prosiąt rozpoczynamy od 7 dnia życia paszami z większą zawartością preparatów mlekozastępczych i strukturze sypkiej, gdyż w tym okresie są chętniej pobierane przez prosięta. 


Od 14 dnia życia stopniowo wprowadzamy pasze granulowane z większym udziałem zbóż i jest to już ta pasza która będzie stosowana w dniu odsadzeniu i później przez 1,5 tygodnia. Należy zwrócić uwagę, aby wprowadzić taki system dokarmiania prosiąt który jest skuteczny i faktycznie zachęci prosięta do pobierania paszy. W tym celu pasza podawana jest  3-krotnie w ciągu doby w małych ilościach. W ten sposób nie traci zapachu i powoduje zaciekawienie prosiąt a w konsekwencji większe pobranie. Pasza na ten okres powinna być skomponowana ze składników o wysokiej strawności tym bardziej że mleko lochy przestaje wystarczać w 15--18 dniu życia prosiąt. 

Im lepiej przygotujemy prosięta do pobierania pasz stałych przed odsadzeniem, tym mniejsze problemy z pobraniem paszy po odsadzeniu, Stosowane pasze prestarterowe oprócz odpowiedniej ilości soli mineralnych i witamin, powinny zawierać  16,4 MJ energii strawnej/kg, 21-23% białka oraz 1,3-1,4 lizyny. 
Należy zwracać uwagę na wielkość granulek paszy, im mniejsze tym chętniej są zjadane przez prosięta - granulki nie powinna przekraczać 2 mm. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)