Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Prywatne przechowywanie wieprzowiny ruszy w grudniu

Obrazek

Kto jest zainteresowany prywatnym przechowywaniem wieprzowiny będzie musiał poczekać na uruchomienie tego systemu do końca roku – ponieważ najprawdopodobniej ruszy on dopiero w grudniu, kiedy to w okresie przedświątecznym notowany jest zwiększony ruch sprzedaży mięsa.

Aleksandra Galus30 września 2015, 14:03

Choć nie podano konkretnej daty, to jednak istnieje pewna szansa, że data uruchomienia systemu przesunie się nawet na styczeń 2016 r. Póki co, w ostatnim czasie notowany jest wzrost cen u największych dostawców wieprzowiny w UE – czyli w Holandii, Polsce, Danii, Belgii oraz w Niemczech.

Przypomnijmy, że w połowie września br. podczas nadzwyczajnego posiedzenia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa Rady UE Komisja Europejska decydowała, że opłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny znowu powrócą. KE zdecydowała również, że rozszerzony został zakres produktów kwalifikujących się do otrzymania wsparcia o niektóre elementy niższej wartości, które zostały wcześniej najbardziej dotknięte przez rosyjskie embargo. Do takiej grupy produktów należy na przykład świeży smalec. Są jednak kraje (Belgia, Francja, Dania i Holandia), którym zależy na tym, by mechanizmem zostały objęte także inne elementy, takie jak: tłuszcz, podroby i nóżki wieprzowe. 

Ponadto zwiększeniu uległa o 20% stawka dopłat, by zachęcić do wprowadzania do magazynów większej ilości produktów niż miało to miejsce podczas marcowej edycji. Według informacji KE, niższe stawki będą dotyczyły smalcu, z uwagi na fakt, że jego przechowywanie jest tańsze. Nowe dopłaty zostaną najprawdopodobniej wprowadzone w połowie października br.   ag

fot. A. KurekPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)