Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Przechowywanie gnojowicy: zobacz, co wymyślili posłowie!

Obrazek

Przy okazji prac nad nowy prawem wodnym, oprócz podwyżek, rząd zafunduje rolnikom wymóg 6 miesięcznego przechowywania gnojownicy. Zdaniem organizacji hodowców poprzez zwiększenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej zmniejszy to pogłowie świń w kraju oraz jeszcze bardziej uzależnieni nas od importu wieprzowiny.

20 lipca 2017, 08:40
Sprawę jako jeden z pierwszych w Sejmie zauważył poseł Zbigniew Ajchler z Platformy Obywatelskiej. Przy okazji przy okazji debaty nad nowym prawem wodnym, w dość nietypowy sposób, alarmował, że działania ministrów Kowalczyka i Gajdy są niebezpieczna dla rolników: 

– Wiecie Państwo, co oni wysmerfili? Wysmerfili nam to, że przy ustawie Prawo wodne jest tzw. program działań, który ma ograniczyć odpływ azotu do wody. A wiecie państwo, co oni zrobili? Z 4 miesięcy podnieśli na 6 miesięcy okres przechowywania tych nawozów naturalnych, w tym gnojowicy i gnojówki. Wiecie państwo, co to oznacza? 25% nakładów dla wszystkich rolników. Muszą dostać po kieszeni. 25% nakładów – tłumaczył poseł Ajchler.

Niebezpieczna zmiana


W obowiązującej ustawie o nawozach i nawożeniu z 2007 r. jest obowiązek przechowywania gnojówki i gnojowicy w szczelnych i zamkniętych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4-miesiecznej produkcji tych nawozów. W związku z tym rolnicy przystosowali wymiary swoich zbiorników na okres 4-miesięcznego przechowywania płynnego nawozu naturalnego. Powiększenie pojemności zbiornika o 50% wymaga zaangażowania dodatkowych środków pieniężnych (których rolnicy nie posiadają) oraz uzyskania pozwolenia na budowę – napisali eksperci z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

Jego zdaniem wobec coraz częściej zgłaszanych problemów związanych z blokowaniem jakichkolwiek inwestycji w produkcję zwierzęcą przez społeczności lokalne, wspierane przez różne organizacje, istnieje duże ryzyko, że nowe zbiorniki nie powstaną. Wielu rolnikom pozostanie wybór zmniejszenia obsady zwierząt, przez co ich produkcja może stać się nieopłacalna w wyniku nieefektywnego wykorzystywania budynków inwentarskich.

Katastrofalne efekty


Zdaniem KZP-PTCh zmniejszenie obsady zwierząt doprowadzi do:
  • spadku produkcji krajowej wieprzowiny,
  • uzależnienia Polski w jeszcze większym stopniu od importu.

A to jest kierunek sprzeczny z rządowym programem odbudowy pogłowia trzody chlewnej w kraju i dążeniem do uzyskania samowystarczalności w sektorze mięsa wieprzowego.

Głos organizacji branżowych


W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi dotyczącymi projektu ustawy Prawo wodne Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej wnioskuje więc o zmiany w „Programie działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych” poprzez skrócenie obowiązkowego okresu przechowywania gnojowicy z 6 do 4 miesięcy.    wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)