Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Przez ASF w Chinach będzie rekordowy import mięsa z Polski

Popyt na wieprzowinę w całej Europie przekracza podaż. Zdaniem ekspertów „ssanie” na wieprzowinę ze strony Chin może doprowadzić do rekordowych podwyżek.

Anna Kurek19 kwietnia 2019, 14:10
W wyniku szalejącego w Chinach ASF tamtejsze pogłowie loch zostało zredukowane o ponad 20%, czyli o 7 mln loch. Spadek produkcji wieprzowiny w 2019 r. ma tam wynieść, wg różnych szacunków, nawet powyżej 30%. Oznacza to, że roczna produkcja może być  mniejsza aż o 16 mln ton. Przypomnijmy, że roczna produkcja w UE wynosi niespełna 24 mln ton. Chiński deficyt zdecydowanie przekracza możliwości eksportowe UE, Brazylii i USA.

Eksperci wskazują, że wzmożony chiński import będzie windował ceny żywca wieprzowego u wszystkich eksporterów do rekordowych poziomów. Niemieckie ubojnie już nie są w stanie pokryć zapotrzebowania Kraju Środka na surowiec, w związku z czym w połowie kwietnia cena za Odrą sięgnęła 1,73 euro/kg wbc. Spowodowało to podwyżki cen we wszystkich bez wyjątku krajach UE.

Wzrost cenowy nastąpił również w Belgii, dzięki czemu zmniejszająca się różnica cenowa pomiędzy tym krajem a resztą Wspólnoty ograniczyła ściąganie taniego, belgijskiego surowca do Polski. W całej UE od połowy kwietnia popyt przewyższa podaż, w związku z czym spada masa ubojowa tuczników. aku

Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)