Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Przy PRRS zwiększyć dawkę soi

Obrazek

Wyższy udział soi w paszy przy odsadzanych prosiakach może zmniejszyć negatywne skutki zespołu rozrodczo-oddechowego PRRS.

dr Piotr Łuczak11 marca 2016, 10:47

Badacze z Uniwersytetu Illinois w USA doszli do wniosku, że wyższa dawka soi wpływa zbawiennie na kondycję świń zarażonych PRRS. Karmili oni warchlaki zarażone PRRS po odsadzeniu przez tydzień dawką standardową zawierającą 17% soi. Przez następne dwa tygodnie w badanej grupie podnieśli dawkę do 29%. W krwi zwierząt traktowanych w ten sposób zauważono mniej wirusa i markera przeziębienia. Z tego jednak względu, że soja należy do drogiego elementu paszy, wyższa dawka nie była udostępniona zdrowym zwierzętom, gdyż nie przyniosłaby żadnego efektu, a jedynie dodatkowy koszt.

Dlaczego dodatkowa dawka paszy przynosi tak pozytywny efekt, tego naukowcy nie ustalili. Wiadomo jednak, że soja zawiera substancje aktywne, izoflawony, które mogły się przyczynić do lepszej kondycji zwierząt.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)