Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Resztki ze stołu dla świń?

Obrazek

Zasiewy soi i pszenicy przeznaczonych do żywienia świń mogłyby zostać zmniejszone o 1,8 mln hektarów, jeśli Unia Europejska zniosłaby zakaz stosowania odpadków w żywieniu świń.

Anna Kurek27 grudnia 2015, 06:00

Zakaz stosowania odpadów z jedzenia został wprowadzony w 2002 roku ze względu na epidemię pryszczycy, wywołaną podawaniem świniom niedogotowanych resztek jedzenia przez brytyjskich farmerów. Inne kraje, jak np. Japonia, przeprowadzają specjalną obróbkę termiczną odpadków przed podaniem zwierzętom.

Naukowcy udowadniają, że ze względu na odkrycia naukowców ze Wschodniej Azji dotyczące bezpiecznego przetwórstwa odpadków, unijny zakaz nie ma dłużej sensu. Dodatkowo, jego zniesienie przyczyniłoby się do spadku ilości powierzchni wykorzystywanej do produkcji zbóż wykorzystywanych w żywieniu świń oraz zmniejszenia kosztów, nawet do 50%.

Największy sprzeciw przeciwko żywieniu świń resztkami jedzenia budzi fakt, że może to być nie do końca bezpieczny pokarm. Do tego dochodzą kwestie moralne – według konsumentów taki sposób żywienia świń nie jest naturalny.

Unia Europejska nie odniosła się jeszcze w żaden sposób do przedstawionych badań Uniwersytetu w Cambridge. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle, zakaz stosowania odpadków w żywieniu świń miałby zostać zniesiony.

kp

Fot. PiotrowskaPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)