Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rolnicza "Solidarność" o rynku wieprzowiny

Obrazek

Rolnicza "Solidarność" ostrzega, że jeśli państwo nie zacznie efektywnie wspierać gospodarstw rodzinnych produkujących trzodę chlewną, to wkrótce większość z nich zlikwiduje hodowle.

Bartłomiej Czekała14 czerwca 2015, 08:39

Teoretycznie sytuacja na rynku wieprzowiny wydaje się niezła, bo w Polsce rośnie pogłowie trzody chlewnej – w 2014 r. o 300 tys. sztuk w porównaniu z 2013 r. To daje nam szóste miejsce w UE. Wzrosła też produkcja mięsa wieprzowego do 1,8 mln ton.

Jednak rolnicy podkreślają, że coraz większy segment polskiego rynku zajmują firmy zagraniczne które wybudowały w naszym kraju ogromne fermy hodowlane. Stosują też inną metodę - podpisują z rolnikami indywidualnymi umowy na tucz. Zachodni kontrahent przywozi prosięta, a polski rolnik - za opłatą - zajmuje się ich hodowlą i potem oddaje tuczniki. Formalnie świnie są własnością rolnika i to w największym stopniu zniekształca statystyki.

Związkowcy z rolniczej "Solidarności" podkreślają, że rząd powinien przygotować program wsparcia gospodarstw rodzinnych, które jeszcze produkują trzodę chlewną. Musi on dotyczyć nie tylko wsparcia samej hodowli, ale także np. lepszych uregulowań dotyczących sprzedaży bezpośredniej.

(PAP)Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)