Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rosja: boom na eksport nadal zwiększa produkcję

Obrazek

Mimo, że Rosja nadal zmaga się z ASF, po ponad dziesięciu latach intensywnego wzrostu nadal z całych sił nacierają na rynki eksportowe wieprzowiny.

Dominika Mulak28 września 2020, 15:48

Oczekuje się, że rosyjska produkcja wieprzowiny osiągnie nowy rekord 3,52 mln ton w 2020 roku. Również w przyszłym roku przewiduje się dalszy wzrost produkcji o 80 000 ton do 3,6 mln ton. Jednocześnie tempo otwierania nowych rynków eksportowych, np. w Wietnamie i Hongkongu, rośnie szybciej niż wcześniej oczekiwano.

Powodem jest rosnący popyt na wieprzowinę w kraju oraz trwały wzrost eksportu tego mięsa.


Konsumpcja rośnie wolniej niż produkcja

Wpływ pandemii koronawirusa na spożycie wieprzowiny był w Rosji stosunkowo ograniczony. Kiedy popyt spadł z powodu zamykania restauracji, główni producenci trzody chlewnej byli w stanie skierować większość swojej podaży do sklepów detalicznych.

Kolejnym efektem było przesunięcie tradycyjnego sezonu grillowego z maja na lipiec, co opóźniło o dwa miesiące zwykły sezonowy wzrost zapotrzebowania na mięso wieprzowe.

Oczekuje się, że spożycie wieprzowiny w Rosji w 2020 roku wzrośnie o prawie 2% do 3,48 mln ton. Jednak prognoza ta odzwierciedla również oczekiwanie niższych cen, ponieważ podaż ze strony rosyjskich producentów prawdopodobnie nadal będzie rosła szybciej niż popyt krajowy.


Pasze w górę

Problemy z zaopatrzeniem związane z COVID-19 doprowadziły do znacznego wzrostu cen na rynku pasz. Ceny premiksów wzrosły średnio o 40-50% rok do roku z powodu zakłóceń i opóźnień w dostawach importowanych komponentów. Rubel również gwałtownie stracił na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, co również wywarło presję na marże ze względu na wzrost kosztów importowanej paszy, materiałów hodowlanych i sprzętu.


Eksport wieprzowiny rośnie coraz szybciej

USDA prognozuje, że rosyjski eksport wieprzowiny w 2021 roku osiągnie wartość 130 000 ton (więcej o 20 tys. ton w porównaniu z rokiem 2020).

Obecnie handel rośnie gwałtownie ze względu na dostawy mięsa wieprzowego do Wietnamu. Tam również lokalni producenci zmagają się ze skutkami afrykańskiego pomoru świń. Wietnam otworzył swój rynek na wieprzowinę z Rosji w grudniu 2019 roku. W pierwszej połowie 2020 blisko 35% eksportu tego mięsa trafiło właśnie do tego kraju.

Źródło: www.agrarheute.comPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)