Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rosja chce znieść cła na mięso dla stabilizacji cen

Obrazek

Rosyjski resort rolnictwa zaproponował zniesienie cła na import wołowiny i wieprzowiny w celu ustabilizowania cen na rynku krajowym. Jaki ma to wpływ na koszty dla konsumentów?

12 listopada 2021, 13:45

Import mięsa sporo kosztuje

1 listopada Ministerstwo Rolnictwa Rosji przekazało list do rządu, w którym poinformowało o środkach ograniczających ceny mięsa. W centrum uwagi jest sytuacja z dynamiką cen żywności w Rosji i na świecie, a także kroki w celu ochrony rynku krajowego przed wysoką inflacją.

Ministerstwo proponuje ustanowienie kontyngentu na mrożoną wołowinę i wieprzowinę – na każdy gatunek po 200 tys. ton (takie jest roczne zapotrzebowanie Rosji na import tych towarów). W tym zakresie resort rolnictwa uważa za konieczne zniesienie opłaty. Propozycje zostały już przesłane do Ministerstwa Gospodarki w celu oceny tej inicjatywy, poinformował resort rolnictwa w dokumentach.

Podwyżki dla kraju i konsumentów

Proponowane jest ustalenie limitu na przywóz wołowiny i wieprzowiny na 200 tysięcy ton dla każdego rodzaju mięsa - czyli w wysokości rocznego zapotrzebowania kraju na import tych towarów. Ten wolumen produktów nie będzie objęty opłatą.

Teraz cło wynosi co najmniej 15% wartości towaru, a w październiku eksporterzy wołowiny – głównie z Ameryki Łacińskiej i Indii, którzy w ubiegłym roku przywieźli do Rosji 199,6 tys. ton mrożonych produktów – stracili możliwość otrzymania rabatu z powodu zmiany siatki preferencji taryfowych Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Bez rabatów produkty dla Rosji podrożeją – cena zwiększy się o prawie 4%. Zwłaszcza, że średnie ceny tego rodzaju mięsa wzrosły w ciągu roku już o 30% do września 2021 r. – do 4,4 USD (dolarów amerykańskich).

Ceny mogą być porównywalne

Z listu Ministerstwa Rolnictwa wynika, że zniesienie cła pomoże zwiększyć podaż na rynku rosyjskim i powstrzymać wzrost cen.

Na przykład cena wieprzowiny na świecie spada: w Brazylii o 16%, w Europie – o 7%, a jeśli Rosja wyzeruje cło, które wynosi 25%, kraj może uzyskać importowane produkty po cenie porównywalnej z krajowymi.

Według danych Rosstat (Federalnej Służby Statystyki Państowej) w Rosji na koniec października najsilniej wzrosły ceny drobiu – prawie o 31% w porównaniu do ubiegłego roku.

Maryia Khamiuk,
oprac. al, fot. poglądoweWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)