Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rosja: Obawy związane z nową ustawą o pozostałościach antybiotyków

Obrazek

Rosyjski przemysł spożywczy poinformował o nowych wymaganiach dotyczących pozostałości antybiotyków w produktach mlecznych i mięsnych.

10 sierpnia 2018, 11:10

Nowe wymogi będą obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG) od 14 sierpnia br.. EAUG składa się z Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Armenii i Kirgistanu.

Laboratoria badają mięso pod kątem zawartości antybiotyków

Euroazjatycka Komisja Gospodarcza (EAKG) podała wykaz 70 antybiotyków i innych preparatów, pod kątem których podczas inspekcji będą badane produkty we wszystkich  zakładach przetwórstwa mięsnego z bloku ekonomicznego.

Rosyjskie Krajowe Stowarzyszenie Producentów Mięsa, Stowarzyszenie Handlu Detalicznego, Związek Przemysłu Mleczarskiego Soyuzmoloko i kilka innych organizacji przemysłu spożywczego wystosowały pismo do EAKG z prośbą o odroczenie nowych przepisów. Obawy budzi fakt, że lista preparatów, których zawartość będzie sprawdzana w produktach , została rozszerzona niemal trzykrotnie, w porównaniu z obecnymi przepisami. Według organizacji większość zakładów przetwórstwa mięsnego w Rosji nie dysponuje obecnie sprzętem umożliwiającym sprawdzenie obecności pozostałości wielu leków w produktach wymienionych w nowych rozporządzeniach.

Wieprzowina, drób i przetwory mleczne mogą nie dotrzeć do supermarketów

Jeżeli ustawa zostanie przyjęta zgodnie z harmonogramem, może to zakłócić łańcuchy dostaw na krajowych rynkach żywności - według organizacji wiele partii drobiu, wieprzowiny i produktów mlecznych ostatecznie może nie trafić na półki sklepowe. Ponadto w Rosji nie ma dozwolonych sposobów na stwierdzenie obecności niektórych z wymienionych substancji i nie prowadzi się badań klinicznych dotyczących czasu potrzebnego na wydalenie niektórych z wymienionych antybiotyków z organizmu zwierzęcia, jak stwierdzono w piśmie.

Dezorientacja Inspekcji Weterynaryjnej

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wdrożenie nowych przepisów zostanie odroczone. Rosyjska gazeta federalna Vedomosti, powołując się na własne źródła, donosiła, że nawet rosyjski nadzór weterynaryjny Rosselkhoznadzor jest zdezorientowany co do nowych wymogów. Inspektorzy Rosselkhoznadzor uważają, że nowe zasady, choć opracowane z myślą o właściwym celu, były nieco przedwczesne.

Vedomosti poinformowało, że wniosek jest obecnie rozpatrywany przez Euroazjatycką Komisję Gospodarczą. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w najbliższych tygodniach.

Rozporządzenia w sprawie antybiotyków w mięsie

Rosyjskie służby weterynaryjne wielokrotnie mówiły, że krajowe przepisy dotyczące najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości antybiotyków w mięsie i mleku należą do najsurowszych na świecie.

Niemniej jednak rosyjskie przepisy weterynaryjne zezwalają rosyjskim rolnikom na stosowanie antybiotyków i niektórych innych leków w nieograniczonych ilościach. W Rosji główny nacisk kładzie się na brak pozostałości antybiotyków w produktach pochodzenia zwierzęcego - innymi słowy, dopóki nie można ich wykryć w produkcie końcowym. W ostatnich latach niektórzy urzędnicy w tym kraju wzywali do zmiany tego systemu, jednak nie poczyniono jeszcze żadnych rzeczywistych kroków w tym kierunku.

oprac. mm, źródło: pigprogress.netWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)